Reklama

PUBLICISTIKA

Komunální ekologie funguje jako mediální partner Národní sítě Zdravých měst ČR. Cílem je zejména přiblížit příklady dobré praxe do dalších měst a obcí a inspirovat je k následování.


Možná by se mohlo zdát, že není čas zamýšlet se nad takovými prkotinami, jako je budoucí řešení odpadů či vody v obcích a městech. Ono se to nezdá, on je to fakt. Jenže určitě přijde doba – a všichni doufáme, že brzy – kdy to bude pro starosty a starostky opět denním chlebem.


Onemocnění COVID-19 s sebou přináší kromě samotného strachu z nemoci i obavy o zabezpečení základních potřeb. Potraviny je nutné nakupovat v každé době a nejistota prohlubuje v některých nutkání vytvořit si zásoby.


Město Chrudim má od roku 2017 schválenou Adaptační strategii města Chrudim na klimatickou změnu. Na jejím vzniku se podílela Národní síť Zdravých měst ČR.


Modro-žlutý kontejner je název pro jednotnou nádobu na různé druhy tříděných odpadů. Pilotní projekt využívající tyto kontejnery se uskutečnil v Ostravě. 


Kostelec nad Černými lesy leží 30 km od Prahy. Právě výhodná poloha nedaleko metropole a zároveň kousek od přírody láká do Kostelce nové obyvatele. 


Vzhledem k aktuální situaci nakupují někteří lidé větší objemy potravin. Jak s nimi dále nakládat, aby potraviny vydržely a ve výsledku se s nimi neplýtvalo?


Ačkoli se v poslední době dostává do popředí zájmu veřejnosti i odborníků starost o zdraví, život se nezastavil. Starostové dál musí čelit problémům, které se na ně hrnou, ať již s nemocí COVID-19 souvisí či nikoli.


Zatímco některá města zdražují poplatky za svoz komunálních odpadů, jiná se drží modelu, kdy občané za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platit nemusí.


Podle statistik umí lidé v ČR šetřit vodou již docela dobře. Za posledních třicet let klesla spotřeba vody skoro o 50 %. Přesto stále existují možnosti, jak podchytit zbytečné ztráty.


PARTNEŘI