V červnu 2024 byl zahájen projekt CONE „Cities of nature, Nature-based solutions in urban living labs“ evropského programu Interreg Central Europe, jehož cílem je podporovat spolupráci mezi městy a jejich obyvateli při zvyšování klimatické odolnosti měst.
Ve dnech 11.−12. června 2024 se ve starobylém městě Padova na severu Itálie odehrála zahajovací schůzka projektu CONE, za účasti představitelů partnerů projektu i zástupců evropského programu Interreg Central Europe.
Změny vyvolané postupujícím oteplováním planety se stávají nepříjemnou každodenní realitou. Města jsou v dnešní době epicentry vlivů oteplování, které zatěžují zdraví obyvatel měst i jejich životní prostředí. Přesto je povědomí o klimatických rizicích mezi obyvateli evropských měst stále jen velmi malé. Aby to bylo možné změnit, je nutné zapojit do řešení Evropany všech věkových kategorií.
Právě to je náplní projektu CONE „Cities of nature, Nature-based solutions in urban living labs,“ který se v rámci programu Interreg Central Europe zaměřuje na podporu spolupráce měst s veřejností při posilování odolnosti městského prostředí vůči změnám klimatu.
Na projektu se podílí celkem 10 partnerů. Za Českou republiku je to město České Budějovice a Jaip − Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s. Další partneři jsou z Itálie, Maďarska, Polska a Slovinska, včetně měst Wejherowo (PL), Jászberény (HU), Poljčane (SI) a Padova (IT). Tito partneři ve zmíněných pěti městech vyvíjejí a testují nové postupy v rámci řešení inspirovaných přírodou.
V průběhu projektu CONE vzniknou v těchto městech „živé laboratoře“ (living lab), což jsou výzkumné a inovační „ekosystémy,“ které zahrnují reálné prostředí, praktické zkušenosti, zapojení místních obyvatel a dalších zainteresovaných osob, a v neposlední řadě také sdílení poznatků. Výstupy z „živých laboratoří“ projektu CONE přispějí k vývoji nových strategií plánování rozvoje měst.
Komentáře