Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Projekt šíří povědomí o klimatických rizicích mezi obyvateli evropských měst

| zdroj: České Budějovice0

img_9030
zdroj: c-budejovice.cz

V červnu 2024 byl zahájen projekt CONE „Cities of nature, Nature-based solutions in urban living labs“ evropského programu Interreg Central Europe, jehož cílem je podporovat spolupráci mezi městy a jejich obyvateli při zvyšování klimatické odolnosti měst.

Ve dnech 11.−12. června 2024 se ve starobylém městě Padova na severu Itálie odehrála zahajovací schůzka projektu CONE, za účasti představitelů partnerů projektu i zástupců evropského programu Interreg Central Europe.

Změny vyvolané postupujícím oteplováním planety se stávají nepříjemnou každodenní realitou. Města jsou v dnešní době epicentry vlivů oteplování, které zatěžují zdraví obyvatel měst i jejich životní prostředí. Přesto je povědomí o klimatických rizicích mezi obyvateli evropských měst stále jen velmi malé. Aby to bylo možné změnit, je nutné zapojit do řešení Evropany všech věkových kategorií.

Právě to je náplní projektu CONE „Cities of nature, Nature-based solutions in urban living labs,“ který se v rámci programu Interreg Central Europe zaměřuje na podporu spolupráce měst s veřejností při posilování odolnosti městského prostředí vůči změnám klimatu.

Na projektu se podílí celkem 10 partnerů. Za Českou republiku je to město České Budějovice a Jaip − Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s. Další partneři jsou z Itálie, Maďarska, Polska a Slovinska, včetně měst Wejherowo (PL), Jászberény (HU), Poljčane (SI) a Padova (IT). Tito partneři ve zmíněných pěti městech vyvíjejí a testují nové postupy v rámci řešení inspirovaných přírodou.

V průběhu projektu CONE vzniknou v těchto městech „živé laboratoře“ (living lab), což jsou výzkumné a inovační „ekosystémy,“ které zahrnují reálné prostředí, praktické zkušenosti, zapojení místních obyvatel a dalších zainteresovaných osob, a v neposlední řadě také sdílení poznatků. Výstupy z „živých laboratoří“ projektu CONE přispějí k vývoji nových strategií plánování rozvoje měst.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ