Proč je třeba řešit a případně měnit systém odpadového hospodářství

| autor: Hana Tomášková0

d2d já
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Příčinou jsou legislativní požadavky na obce včetně zákazu skládkování využitelných složek odpadu po roce 2029. Cílem je, aby obce navýšily úroveň třídění a zároveň snížily množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu. K jakým změnám dochází?

Motivační snížení sazby při třídění odpadu a nárůst skládkovacího poplatku

Obec může ukládat odpad na skládku za sníženou cenu 500 Kč za tunu, pokud se množství vyprodukovaného odpadu na obyvatele vejde do požadované výše. Ta s každým rokem klesá.

sleva ukladani odpadu na skladky

Nad uvedenou hmotnost odpadu pak obec zaplatí poplatek za skládkování, který se postupně zvyšuje až na částku 1850 Kč za tunu v roce 2029.

poplatek za skládkování sko

Zákaz skládkování komunálního odpadu

Aby se snížilo množství odpadu, které končí na skládkách, platí od roku 2030 úplný zákaz skládkování využitelných složek odpadu.

banner_JRK2.png

Úroveň třídění minimálně 60 % již od roku 2025

Další povinností obcí je zajistit oddělený sběr recyklovatelných složek komunálních odpadů na úrovni minimálně 60 % v roce 2025, 65 % v roce 2030 a alespoň 70 % v roce 2035.

Při neplnění povinnosti může být obci uložena pokuta.

Proč se změnila legislativa

Odpadová legislativa zavedla do českého práva evropské cíle recyklace komunálních odpadů. Cílem je omezit skládkování a recyklací ušetřit primární suroviny.