Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Příklady dobré praxe: Rekonstrukce veřejného osvětlení ve městě Hrádek nad Nisou

| autor: Hana Tomášková0

Příklady dobré praxe: Rekonstrukce veřejného osvětlení ve městě Hrádek nad Nisou

Co bylo cílem výměny veřejného osvětlení a na co jste kladli největší důraz při zadávání zakázky?

Neudržitelný stav veřejného osvětlení a to jak z hlediska jeho technického stavu tak i z hlediska systému jeho financování. Museli jsme změnit systém zadávání práce servisní firmě která do té doby jezdila od lampy k lampě a to bylo dost neefektivní. Problém byl i v tom, že veřejné osvětlení bylo velice zastaralé a vyžadovalo neúměrnou porci servisních zásahů. Proto jsme přistoupili k velké rekonstrukci, která si stanovila za cíl snížit náklady na spotřebu elektrické energie a současně i náklady na údržbu.

Jak hodnotíte finanční náročnost na realizaci projektu pro obec?

Nemyslím si, že by celá akce byla pro naše město nějak zvlášť nákladná. Víceméně jsme vše zvládli realizovat v rámci rozpočtu běžně přidělovaného na veřejné osvětlení. Vtip byl v tom, že jsme využili formu EPC, tedy splácení formou úspor. Pomohla nám i dotace MP EFEKT kde jsme získali dva milióny korun.

Jaké úspory elektrické energie jste díky projektu dosáhli a jak náročné je stávající veřejné osvětlení na provoz a údržbu?

Povedlo se nám dosáhnout ohromné úspory na údržbě a to až dvě třetiny dosavadních nákladů. Díky tomu můžeme ušetřené peníze investovat do dalšího rozvoje sítě veřejného osvětlení bez navyšování kapitoly veřejného osvětlení v rozpočtu města. Tohoto stavu jsme dosáhli díky instalaci nových svítidel, výměně problematických úseků vrchního vedení za vedení izolované a současně instalaci moderního stabilizačního zařízení díky kterému nedochází k výkyvům elektrického proudu což je šetrné k celé soustavě. Díky instalaci regulačního zařízení a moderních svítidel s nižším příkonem spoříme přibližně padesát procent nákladů za elektrickou energii. Finance z této úspory používáme na splátky nově instalovaného zařízení. Tyto splátky máme rozloženy do pěti let a v letošním roce budeme mít doplacenu první etapu obnovy veřejného osvětlení.

Co byste doporučil dalším městům a obcím, pokud se rozhodnou pro výměnu veřejného osvětlení?

V první řadě obrátit se na odborníka, který bude pro město celou akci připravovat, koordinovat a řídit. Myslím, že toto byl náš nejlepší tah v celém projektu. Další věci je zvolený systém, myslím, že je vhodné se rozhodnout pro jednu variantu a tu „vyšperkovat“. Není dle mého moc vhodné mít ve městě mnoho druhů svítidel a zařízení. To přináší vyšší nároky na financování i údržbu.

Splnil projekt Vaše očekávání?

Ne, naopak jej mnohokrát předčil. Veřejné osvětlení v Hrádku není zdaleka v takovém stavu, že bychom si mohli říct, že máme hotovo, ale díky jeho optimalizaci jsme získali každoročně volné prostředky k jeho dalšímu zvelebování a to je v Hrádku vidět.

Foto: ilustrační/ Pixabay


Příklady dobré praxe: Výměna veřejného osvětlení v TábořeKomentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.