15. 4. 2019  |  Ovzduší  |  Autor: Hana Tomášková

Příklady dobré praxe: Rekonstrukce veřejného osvětlení ve městě Hrádek nad Nisou

Pavel Farský, místostarosta města Hrádek nad Nisou, se s námi podělil o své zkušenosti s rekonstrukcí veřejného osvětlení ve městě Hrádek nad Nisou.

Co bylo cílem výměny veřejného osvětlení a na co jste kladli největší důraz při zadávání zakázky?

Neudržitelný stav veřejného osvětlení a to jak z hlediska jeho technického stavu tak i z hlediska systému jeho financování. Museli jsme změnit systém zadávání práce servisní firmě která do té doby jezdila od lampy k lampě a to bylo dost neefektivní. Problém byl i v tom, že veřejné osvětlení bylo velice zastaralé a vyžadovalo neúměrnou porci servisních zásahů. Proto jsme přistoupili k velké rekonstrukci, která si stanovila za cíl snížit náklady na spotřebu elektrické energie a současně i náklady na údržbu.

Jak hodnotíte finanční náročnost na realizaci projektu pro obec?

Nemyslím si, že by celá akce byla pro naše město nějak zvlášť nákladná. Víceméně jsme vše zvládli realizovat v rámci rozpočtu běžně přidělovaného na veřejné osvětlení. Vtip byl v tom, že jsme využili formu EPC, tedy splácení formou úspor. Pomohla nám i dotace MP EFEKT kde jsme získali dva milióny korun.

Jaké úspory elektrické energie jste díky projektu dosáhli a jak náročné je stávající veřejné osvětlení na provoz a údržbu?

Povedlo se nám dosáhnout ohromné úspory na údržbě a to až dvě třetiny dosavadních nákladů. Díky tomu můžeme ušetřené peníze investovat do dalšího rozvoje sítě veřejného osvětlení bez navyšování kapitoly veřejného osvětlení v rozpočtu města. Tohoto stavu jsme dosáhli díky instalaci nových svítidel, výměně problematických úseků vrchního vedení za vedení izolované a současně instalaci moderního stabilizačního zařízení díky kterému nedochází k výkyvům elektrického proudu což je šetrné k celé soustavě. Díky instalaci regulačního zařízení a moderních svítidel s nižším příkonem spoříme přibližně padesát procent nákladů za elektrickou energii. Finance z této úspory používáme na splátky nově instalovaného zařízení. Tyto splátky máme rozloženy do pěti let a v letošním roce budeme mít doplacenu první etapu obnovy veřejného osvětlení.

Co byste doporučil dalším městům a obcím, pokud se rozhodnou pro výměnu veřejného osvětlení?

V první řadě obrátit se na odborníka, který bude pro město celou akci připravovat, koordinovat a řídit. Myslím, že toto byl náš nejlepší tah v celém projektu. Další věci je zvolený systém, myslím, že je vhodné se rozhodnout pro jednu variantu a tu „vyšperkovat“. Není dle mého moc vhodné mít ve městě mnoho druhů svítidel a zařízení. To přináší vyšší nároky na financování i údržbu.

Splnil projekt Vaše očekávání?

Ne, naopak jej mnohokrát předčil. Veřejné osvětlení v Hrádku není zdaleka v takovém stavu, že bychom si mohli říct, že máme hotovo, ale díky jeho optimalizaci jsme získali každoročně volné prostředky k jeho dalšímu zvelebování a to je v Hrádku vidět.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Přečtěte si také:

Jak realizovat výměnu veřejného osvětlení a na co si dát pozor?

Jaké dotační podpory mohou využít obce pro financování realizace výměny/ rekonstrukce veřejného osvětleni?

Příklady dobré praxe: Rekonstrukce veřejného osvětlení v Třebíči​

Příklady dobré praxe: Výměna veřejného osvětlení v Táboře