Příklady dobré praxe: Výměna veřejného osvětlení v Táboře

| autor: Hana Tomášková0

Příklady dobré praxe: Výměna veřejného osvětlení v Táboře

Co bylo cílem výměny veřejného osvětlení a na co jste kladli největší důraz při zadávání zakázky?

Konkrétní cíle jsou v oblasti snížení energetické náročnosti, snížení servisních nákladů, snížení světelného znečištění a zvýšení bezpečnosti.

V technických parametrech se soustředíme na kvalitu, tedy nesoutěžíme nejlevnější svítidlo na trhu, ale to nejkvalitnější s nejnižší cenou.

Nová svítidla musí sloužit několik volebních období, tedy desítky let. Máme nastavenou záruku na optickou část v délce deseti let a na předřadnou pět let.

Také požadujeme k otevírání obálek u výběrového řízení i předložení vzorků svítidel s tím, že jsme připraveni ověřit si nabízené parametry ve zkušebně.

Často nám obchodníci nabízejí svítidla s parametry, které nesplňují naše technické zadání a dokládají to "doma" vyrobenými katalogovými listy.

Jak hodnotíte finanční náročnost na realizaci projektu pro technické služby/ obec?

Pokud by se návratnost investice počítala z plné ceny svítidel, tak by dosažená úspora pomohla zaplatit novou technologii po 16 letech. S využitím dotací programu Efekt a úsporou i na servisních nákladech se dostáváme na návratnost 5 let, což je velmi slušná doba z ekonomického pohledu.

Jaké úspory elektrické energie jste díky projektu dosáhli a jak náročné je stávající veřejné osvětlení na provoz a údržbu?

Každý rok se nám v projektu Efekt daří dosáhnout úsporu 200 MWh za rok, letos proběhne již třetí etapa, kde se tedy v součtu dostaneme na úsporu již 600 MWh ročně.

Nové osvětlení požadujeme v provedení demontáže bez použití nářadí, tedy servisní zásah je otázkou několika minut včetně použití plošiny, což nám spoří velmi výrazně náklady na servisní práce.

Co byste doporučil dalším městům a obcím, pokud se rozhodnou pro výměnu veřejného osvětlení?

Mezi základní dokumenty patří generel, pasport a dále plán obnovy a energetický audit, pokud má být cílem dosažení úspor. Ideálně spolupracovat se světelným technikem, který posoudí navrženou modernizaci VO, aby si obec nekoupila za velké peníze tmu a nekvalitní a nebezpečné osvětlení.

Splnil projekt Vaše očekávání?

V našem případě jsou očekávání naplněna jen díky precizní přípravě, výpočtům a následné kontrole. Toto se nám daří z pozice společnosti, která má veřejné osvětlení vloženo do majetku, tedy je naším zájmem dosahovat úspor energie a minimální servisní náročnost.

Foto: Michal Polanecký/ Technické služby Tábor