Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Příklady dobré praxe: Výměna veřejného osvětlení v Táboře

| autor: Hana Tomášková0

Co bylo cílem výměny veřejného osvětlení a na co jste kladli největší důraz při zadávání zakázky?

Konkrétní cíle jsou v oblasti snížení energetické náročnosti, snížení servisních nákladů, snížení světelného znečištění a zvýšení bezpečnosti.

V technických parametrech se soustředíme na kvalitu, tedy nesoutěžíme nejlevnější svítidlo na trhu, ale to nejkvalitnější s nejnižší cenou.

Nová svítidla musí sloužit několik volebních období, tedy desítky let. Máme nastavenou záruku na optickou část v délce deseti let a na předřadnou pět let.

Také požadujeme k otevírání obálek u výběrového řízení i předložení vzorků svítidel s tím, že jsme připraveni ověřit si nabízené parametry ve zkušebně.

Často nám obchodníci nabízejí svítidla s parametry, které nesplňují naše technické zadání a dokládají to "doma" vyrobenými katalogovými listy.


Jak hodnotíte finanční náročnost na realizaci projektu pro technické služby/ obec?

Pokud by se návratnost investice počítala z plné ceny svítidel, tak by dosažená úspora pomohla zaplatit novou technologii po 16 letech. S využitím dotací programu Efekt a úsporou i na servisních nákladech se dostáváme na návratnost 5 let, což je velmi slušná doba z ekonomického pohledu.

Jaké úspory elektrické energie jste díky projektu dosáhli a jak náročné je stávající veřejné osvětlení na provoz a údržbu?

Každý rok se nám v projektu Efekt daří dosáhnout úsporu 200 MWh za rok, letos proběhne již třetí etapa, kde se tedy v součtu dostaneme na úsporu již 600 MWh ročně.

Nové osvětlení požadujeme v provedení demontáže bez použití nářadí, tedy servisní zásah je otázkou několika minut včetně použití plošiny, což nám spoří velmi výrazně náklady na servisní práce.

Co byste doporučil dalším městům a obcím, pokud se rozhodnou pro výměnu veřejného osvětlení?

Mezi základní dokumenty patří generel, pasport a dále plán obnovy a energetický audit, pokud má být cílem dosažení úspor. Ideálně spolupracovat se světelným technikem, který posoudí navrženou modernizaci VO, aby si obec nekoupila za velké peníze tmu a nekvalitní a nebezpečné osvětlení.


Splnil projekt Vaše očekávání?

V našem případě jsou očekávání naplněna jen díky precizní přípravě, výpočtům a následné kontrole. Toto se nám daří z pozice společnosti, která má veřejné osvětlení vloženo do majetku, tedy je naším zájmem dosahovat úspor energie a minimální servisní náročnost.

Foto: Michal Polanecký/ Technické služby Tábor

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ