Potraviny, které školy neodebírají, jako odpad neskončí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MZe ČR, Potravinová banka Praha, potravinovebanky.cz, zachranjidlo.cz0

jablka2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Už první vlna koronavirové pandemie znamenala obrovský nárůst poptávky po jídle z potravinových bank. Očekává se, že zájem o zachráněné potraviny opět poroste. Do pomoci se zapojilo i Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond.

Přenechání potravin z programů Ministerstva zemědělství Mléko a ovoce do škol

Poté, co byly kvůli koronavirové situaci uzavřeny základní školy, snaží se Ministerstvo zemědělství (MZe) společně se Státním zemědělským intervenčním fondem pomoct subjektům, které dodávají schválené výrobky do škol v rámci školního projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Potraviny, které nyní školy neodebírají, mohou poskytnout potravinovým bankám.

Stejně jako v jarních měsících budou moci schválené subjekty dodávat do potravinových bank čerstvé produkty a rychle se kazící výrobky objednané nebo vyrobené do 13. 10. 2020 včetně, s dobou spotřeby do 1. 11. 2020 včetně. Toto opatření má za cíl snížit výrobcům ztráty a zachránit rychloobrátkové zboží v hodnotě zhruba 12 milionů korun, což představuje zhruba 413 tisíc kusů ovoce a zeleniny a 755 tisíc kusů mléčných výrobků.

Potravinové banky přijímají potraviny od všech stravovacích zařízení

"Potravinové banky přijmou zásoby potravin od všech stravovacích zařízení (jídelny, menzy, velké restaurace). Minimální množství k odvozu je 20 kg. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity. Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Kontakty na jednotlivé banky najdete nahttps://potravinovebanky.cz/kontakt

Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem," uvádí se na facebookovém profilu Potravinové banky Praha.

V současné době existuje 15 regionálních potravinových bank a společný centrální sklad, banky spolu intenzivně spolupracují a jsou sdruženy pod Českou federaci potravinových bank. 12 bank má regionální působnost v rámci geografických hranic krajů, potravinová banka Praha spravuje i severní část Středočeského kraje, potravinová banka Džbánsko je regionální potravinovou bankou pro západní část Ústeckého a Středočeského kraje - okresy Chomutov, Most, Louny, Rakovník a Kladno. Nejmladší potravinová banka Central sdílí sklad s centrálním skladem v Modleticích. Stará se o spolupracující organizace z okresů Beroun, Příbram, Benešov, Kutná Hora, Kolín a dále pak jižní části okresů Praha - východ a Praha - západ.

Co jsou potravinové banky

Jedná se o neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je odběratelským charitativním a dobročinným organizacím. Skrze ně se potraviny dostávají ke koncovým klientům – dětem, seniorům, samoživitelkám, postiženým, lidem bez domova a v nouzi.
Potraviny banky získávají od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců.
Minimálně ze 75 % se jedná o potraviny určené k rychlé spotřebě, s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, neprodejné potraviny s poškozeným obalem nebo například špatným označením, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.