Zajímalo nás, jak se města staví k plánování rozvoje a obnovy svých vozových parků a komunální techniky s využitím elektromobilů. Položili jsme proto jejich zástupcům otázku:
Plánujete během tohoto roku rozšířit městský vozový park o elektromobil, případně elektrifikovat komunální techniku?
Ivo Moravec, náměstek primátora, České Budějovice:
V tomto roce zatím neplánujemerozšíření městského vozového parku o elektromobil.
V rámci snižování emisí CO2 a šetření primárních zdrojů plánuje společnost FCC České Budějovice, která se stará o úklid našeho města, pokračovat v elektrifikaci komunální techniky i v roce 2020.
Prvními stroji poháněnými elektřinou jsou dva komunální vysavače, které slouží především v centru města. Jejich chod je navzdory velkému sacímu výkonu velmi tichý, v případě potřeby tak mohou být k úklidu nasazeny i ve večerních hodinách. Na jedno nabití zvládnou více než 10 hodin práce, posléze je stačí připojit k interní nabíječce. Do úklidu města by se měl v tomto roce zapojit také malý zametací vůz, jehož pohonem bude elektřina.
Elektrifikované techniky se dočkají i pracovníci FCC České Budějovice na úseku péče o zeleň. Těm bude pomáhat lehké užitkové vozidlo s dojezdem okolo 120 kilometrů, který je pro tento typ využití zcela dostačující.
Rostislav Koštial, starosta města Mikulov:
Ano, plánujeme jedno vozidlo pro úředníky. Potřebujeme malé pohotovostní vozidlo na krátké vzdálenosti a v nabídce se již objevily vozy, které naše požadavky splňují.
Stanislav Mrvka, starosta města Jindřichův Hradec:
Máme v úmyslu, ale není konečné rozhodnutí. Nemáme zatím dobíjecí stanici ve svém objektu, což považujeme za zásadní. Záleží na tom, zda se podaří zrealizovat.
Tomáš Melzer, tiskový mluvčí, Magistrát města Zlína:
Ve vozovém parku Magistrátu města Zlína jsou již zařazeny a používány dva elektromobily, jeden osobní a jeden nákladní. V tomto roce plánuje město Zlín koupit pouze vozidla se spalovacími motory vzhledem k dojezdové vzdálenosti služebních vozidel.
Technické služby Zlín připravují nákup jednoho malého nákladního vozu pro svoz odpadků z košů. Tři dodávkové vozy na elektrický pohon již TS Zlín provozují.
Karel Trojan, vedoucího oddělení komunálních služeb odboru dopravy Magistrátu města Jihlava:
Neplánujeme. Ale v oblasti MHD máme víc než 50 % výkonů v trolejbusové trakci a do tří let tento podíl zvýšíme na 65 – 70 %. Trolejbus je totiž nejefektivnější elektromobil na světě, protože nepotřebuje baterie.
Bohumil Horáček, tiskové oddělení Magistrátu města Mladá Boleslav:
Město Mladá Boleslav již elektromobil používá od května roku 2019. Jde o zápůjčku od společnosti Škoda auto, podařilo se vyjednat, že budeme zahrnuti do testování elektromobilu Škoda Citigo. Zápůjčka není časově omezena, trvá po dobu životnosti automobilu. Vůz je využíván především pro cesty úředníků po městě.
Postupně ve městě vzniká síť dobíjecích stanic. Zároveň všechny autobusy MHD postupně v rámci jejich výměn přecházejí na CNG pohon. Důvod je jasný – snížení ekologické zátěže a emisí CO2 na území města.
Michaela Bubeníčková, referentka komunikace město Litoměřice:
Město Litoměřice letos neplánuje rozšíření ani jednoho z výše uvedených, neboť současné vybavení je plně dostačující.
Luboš Dvořák, koordinátor pro komunikaci s veřejností a médii, město Tábor:
Město Tábor patří do sítě Zdravých měst. Technické služby Tábor mají již třetí komunální elektromobil. Nejnovější má zabudovanou patentovanou nástavbu na ekologickou likvidaci plevele za využití mikrokapének vařící vody o teplotě 120°C.
Vozový park Městského úřadu v Táboře také brzy přivítá elektromobil, bude to na přelomu února a března.
Nákup elektromobilu plánuje i Městská policie. Rozhodovat o tom (o zadání veřejné zakázky) bude Rada města 3. února.
Foto: Hana Tomášková, znaky Wikipedia
Komentáře