Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pokusy v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov prokázaly nižší výnosy při omezení používání chemických přípravků

| zdroj: Kraj Vysočina0

aktuality
zdroj: Kraj Vysočina

Od roku 2021 probíhá projekt s názvem Monitoring přípravků na ochranu rostlin v řepce ozimé v PHO Švihov.

„Kraj Vysočina dlouhodobě klade velký důraz na kvalitu pitné vody a způsob hospodaření na zemědělských pozemcích v povodí vodárenských nádrží. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina pro období 2020–2024 jsme se zavázali k zachování vysoké jakosti pitné vody pro obyvatele kraje, zajištění ochrany vody a jejího zadržování v krajině, včetně efektivního čištění odpadních vod,“ sdělil radní Kraje Vysočina Pavel Hájek, do jehož gesce spadá lesní a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí a připomíná, že Kraj Vysočina spolupracuje například s Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod na projektech pěstování různých plodin v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov.

V minulosti se jednalo o projekt „Ověřování účinnosti herbicidních látek při pěstování brambor v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody“, jehož výsledkem bylo nastavení finančních kompenzací od Ministerstva zemědělství těm zemědělským subjektů, které při svém hospodaření omezili používání pesticidů a kvůli tomu mají snížené výnosy.

Od roku 2021 probíhá projekt s názvem Monitoring přípravků na ochranu rostlin v řepce ozimé v PHO Švihov. Cílem tohoto projektu je ověřit účinnost přípravků na ochranu rostlin – účinných látek (herbicidních, fungicidních a insekticidních) v řepce olejce na škodlivé činitele běžně se vyskytující ve vybraných lokalitách v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov (dále OP VN Švihov). Součástí pokusů je stanovení výnosové úrovně řepky olejky v závislosti na použití účinných látek na ochranu rostlin. Porovnat výsledky sledování u látek nevyloučených z používání v OP VN Švihov s látkami standardně používanými při pěstování řepky olejky v ostatních oblastech, avšak vyloučenými z použití v OP VN Švihov.

Za období 2021/2022 jsou k dispozici výsledky z polních pokusů na pěti lokalitách – Kožlí, Košetice, Želiv, Křivsoudov a Keblov a z poloprovozního pokusu v lokalitě Pertoltice. Pro období 2022/2023 byla zaseta řepka olejka  na čtyřech lokalitách, a to Kožlí, Želiv, Košetice a Křivsoudov. V červnu roku 2023 jsou již během kontrolních dnů vidět vizuální rozdíly v pokusech na jednotlivých políčkách a to ve výšce, hustotě a zaplevelení. Například na všech pokusných lokalitách je patrný horší stav porostu řepky na variantě s ošetřením přípravků na ochranu rostlin povolených v OP VN ve srovnání s variantou standardního ošetření řepky na běžných plochách. Nejhorší stav porostu byl v termínech hodnocení shledán na variantách s vynecháním ošetření přípravky na ochranu rostlin proti hmyzím škůdcům a dále proti plevelům. Na základě hodnocení je již nyní možné usuzovat na snížení výnosu řepky vlivem výskytu škodlivých činitelů při nedostatečném ošetření porostu přípravky na ochranu rostlin během vegetace.

 „Výstupy z projektu představí zástupci Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod zemědělcům na pravidelných setkáních organizovaných Krajem Vysočina. Dále budou poskytnuty Ministerstvu zemědělství, tak jako tomu bylo v případě projektu zaměřeného na pěstování brambor, a bude snaha vytvořit i obdobný systém kompenzací za snížené používání pesticidů“ doplňuje závěrem radní Pavel Hájek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj