Pokusy v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov prokázaly nižší výnosy při omezení používání chemických přípravků

| zdroj: Kraj Vysočina0

zdroj: Kraj Vysočina

„Kraj Vysočina dlouhodobě klade velký důraz na kvalitu pitné vody a způsob hospodaření na zemědělských pozemcích v povodí vodárenských nádrží. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina pro období 2020–2024 jsme se zavázali k zachování vysoké jakosti pitné vody pro obyvatele kraje, zajištění ochrany vody a jejího zadržování v krajině, včetně efektivního čištění odpadních vod,“ sdělil radní Kraje Vysočina Pavel Hájek, do jehož gesce spadá lesní a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí a připomíná, že Kraj Vysočina spolupracuje například s Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod na projektech pěstování různých plodin v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov.

V minulosti se jednalo o projekt „Ověřování účinnosti herbicidních látek při pěstování brambor v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody“, jehož výsledkem bylo nastavení finančních kompenzací od Ministerstva zemědělství těm zemědělským subjektů, které při svém hospodaření omezili používání pesticidů a kvůli tomu mají snížené výnosy.

Od roku 2021 probíhá projekt s názvem Monitoring přípravků na ochranu rostlin v řepce ozimé v PHO Švihov. Cílem tohoto projektu je ověřit účinnost přípravků na ochranu rostlin – účinných látek (herbicidních, fungicidních a insekticidních) v řepce olejce na škodlivé činitele běžně se vyskytující ve vybraných lokalitách v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov (dále OP VN Švihov). Součástí pokusů je stanovení výnosové úrovně řepky olejky v závislosti na použití účinných látek na ochranu rostlin. Porovnat výsledky sledování u látek nevyloučených z používání v OP VN Švihov s látkami standardně používanými při pěstování řepky olejky v ostatních oblastech, avšak vyloučenými z použití v OP VN Švihov.

Za období 2021/2022 jsou k dispozici výsledky z polních pokusů na pěti lokalitách – Kožlí, Košetice, Želiv, Křivsoudov a Keblov a z poloprovozního pokusu v lokalitě Pertoltice. Pro období 2022/2023 byla zaseta řepka olejka  na čtyřech lokalitách, a to Kožlí, Želiv, Košetice a Křivsoudov. V červnu roku 2023 jsou již během kontrolních dnů vidět vizuální rozdíly v pokusech na jednotlivých políčkách a to ve výšce, hustotě a zaplevelení. Například na všech pokusných lokalitách je patrný horší stav porostu řepky na variantě s ošetřením přípravků na ochranu rostlin povolených v OP VN ve srovnání s variantou standardního ošetření řepky na běžných plochách. Nejhorší stav porostu byl v termínech hodnocení shledán na variantách s vynecháním ošetření přípravky na ochranu rostlin proti hmyzím škůdcům a dále proti plevelům. Na základě hodnocení je již nyní možné usuzovat na snížení výnosu řepky vlivem výskytu škodlivých činitelů při nedostatečném ošetření porostu přípravky na ochranu rostlin během vegetace.

„Výstupy z projektu představí zástupci Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod zemědělcům na pravidelných setkáních organizovaných Krajem Vysočina. Dále budou poskytnuty Ministerstvu zemědělství, tak jako tomu bylo v případě projektu zaměřeného na pěstování brambor, a bude snaha vytvořit i obdobný systém kompenzací za snížené používání pesticidů“ doplňuje závěrem radní Pavel Hájek.