Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Po osmi letech sporů o vodohospodářskou infrastrukturu spor snad spěje ke konci

| zdroj: Jihlava0

Po osmi letech sporů o vodohospodářskou infrastrukturu spor snad spěje ke konci
K ukončení sporů a k narovnání vztahů dojde od začátku roku 2021. Dohoda by se měla podepisovat ještě tento týden. O jaký spor jde, se dozvíte z našeho článku Jihlava usiluje o ukončení sporů o vodu.

Zastupitelé města Jihlavy schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) na svém zasedání 23. června 2020. Pro bylo 23 zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.

Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasí. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl např. zastupitel Jiří Pokorný /ANO/. 

V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou tzv. společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč. Nadále spornou zůstane už pouze otázka vlastnictví nedělitelného majetku, tj. zejména úpravny vody Hosov.

„Nemůžeme si dovolit už déle čekat a dál se soudit, utíkají nám miliony korun,“ zamyslel se během jednání náměstek primátorky Vít Zeman. Doplnil ho náměstek Petr Ryška /ODS/: „Bez dohody a bez narovnání vztahů bychom nejenom nezískali peníze za vodu, ale nemohli bychom žádat ani o evropské dotace a tím bychom nemohli investovat do majetku."

Podle zastupitele Miroslava Tomance /Fórum/ získá město 190 km vodovodního potrubí, z čehož 57 % je starší než 50 let a 165 km kanalizačních trubek, kde je 48 % starších 50 let.

Historie sporu

Jihlava byla v roce 1993 jedním ze zakládajících členů SVAK. V roce 2009 zastupitelé rozhodli, že by město mělo z toho svazku odejít. Své členství ve SVAK Jihlava ukončila po jednoletém odkladu v roce 2012 a uložila zástupcům města ve SVAK navrhnout změnu stanov tak, aby garantovaly městu ochranu majetku a majetkových práv. V tuto chvíli však vznikl spor – zástupci města a SVAK nebyli schopni najít vzájemnou shodu. První soudní spor se otevřel v roce 2013.

Od té doby se počty sporných řízení a nejasností ohledně majetkoprávních vztahů a finančního vypořádání neustále zvyšovaly. Změna přišla až v roce 2019, kdy město zvolilo smírnou cestu za vzájemnou dohodou.

„Snahy o vzájemnou domluvu byly již dříve. Jenže pokud oběma stranám při vyjednávání chodí na stůl i další soudní oznámení, tak je těžké se uklidnit a s čistou hlavou si promluvit. Proto se město se SVAK dohodlo na memorandu, prostřednictvím kterého se všechny soudní spory na určitou dobu pozastavily. Bylo to prospěšné, protože se snaha dojít k  vzájemné dohodě naplnila,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy