Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Po osmi letech sporů o vodohospodářskou infrastrukturu spor snad spěje ke konci

| zdroj: Jihlava0

K ukončení sporů a k narovnání vztahů dojde od začátku roku 2021. Dohoda by se měla podepisovat ještě tento týden. O jaký spor jde, se dozvíte z našeho článku Jihlava usiluje o ukončení sporů o vodu.

Zastupitelé města Jihlavy schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) na svém zasedání 23. června 2020. Pro bylo 23 zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.

Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasí. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl např. zastupitel Jiří Pokorný /ANO/. 

V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou tzv. společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč. Nadále spornou zůstane už pouze otázka vlastnictví nedělitelného majetku, tj. zejména úpravny vody Hosov.

„Nemůžeme si dovolit už déle čekat a dál se soudit, utíkají nám miliony korun,“ zamyslel se během jednání náměstek primátorky Vít Zeman. Doplnil ho náměstek Petr Ryška /ODS/: „Bez dohody a bez narovnání vztahů bychom nejenom nezískali peníze za vodu, ale nemohli bychom žádat ani o evropské dotace a tím bychom nemohli investovat do majetku."

Podle zastupitele Miroslava Tomance /Fórum/ získá město 190 km vodovodního potrubí, z čehož 57 % je starší než 50 let a 165 km kanalizačních trubek, kde je 48 % starších 50 let.

Historie sporu

Jihlava byla v roce 1993 jedním ze zakládajících členů SVAK. V roce 2009 zastupitelé rozhodli, že by město mělo z toho svazku odejít. Své členství ve SVAK Jihlava ukončila po jednoletém odkladu v roce 2012 a uložila zástupcům města ve SVAK navrhnout změnu stanov tak, aby garantovaly městu ochranu majetku a majetkových práv. V tuto chvíli však vznikl spor – zástupci města a SVAK nebyli schopni najít vzájemnou shodu. První soudní spor se otevřel v roce 2013.

Od té doby se počty sporných řízení a nejasností ohledně majetkoprávních vztahů a finančního vypořádání neustále zvyšovaly. Změna přišla až v roce 2019, kdy město zvolilo smírnou cestu za vzájemnou dohodou.

„Snahy o vzájemnou domluvu byly již dříve. Jenže pokud oběma stranám při vyjednávání chodí na stůl i další soudní oznámení, tak je těžké se uklidnit a s čistou hlavou si promluvit. Proto se město se SVAK dohodlo na memorandu, prostřednictvím kterého se všechny soudní spory na určitou dobu pozastavily. Bylo to prospěšné, protože se snaha dojít k  vzájemné dohodě naplnila,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ