Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Po intervenci by měly třídící linky přebírat papír z obcí a měst „přinejmenším bezplatně“

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Martina Jandusová/ Průmyslová ekologie/ CAOH0

Po intervenci by měly třídící linky přebírat papír z obcí a měst „přinejmenším bezplatně“

O potížích s odbytem tříděného papíru jsme přinesli článek Vytříděný papír se prodražuje. Co s tím?Stát zajistil spuštění intervenčního mechanismu. Ministr životního prostředí Richard Brabec se dohodl s vedením AOS EKO-KOM, která z rezervního fondu uvolnila mimořádné finanční prostředky pro třídírny odpadů, aby jim tak kompenzovala klesající cenu a přebytek vytříděného papíru na trhu, více zde. Jaký reálný dopad to mělo například v Sudicích na Blanensku, se dočtete zde: Kam mizí podpora státu na vytříděný papír pro obce?

Dne 5.2.2020 byl společností EKO-KOM, a.s. rozeslán dopis na obce a města, ve kterém EKO-KOM, a.s., jakožto autorizovaná obalová společnost, informuje o tom, že s ohledem na trvající problém na trhu s odpadním papírem, zvyšuje platby třídícím linkám za dotřídění papíru ze 100 Kč na 420 Kč.

K informování obcí a měst, ze strany EKO-KOMu a MŽP, však mají výhrady Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb a Sdružení komunálních služeb, kteří sepsali otevřený dopis ministru životního prostředí. Zde mimo jiné uvádějí: "Informace, že po intervenci by měly třídící linky přebírat papír z obcí a měst „přinejmenším bezplatně“ neodpovídá stále velmi vážné situaci na trhu odpadního papíru (navíc věta řeší obecně sběrový papír, nikoli jen obalovou složku). Tato sdělení jsou pro obce velmi matoucí a uvádí je v omyl."

Signatáři dále v dopise zmiňují, že "V současné době je situace taková, že vytříděný papír předávají dotřiďovací linky a svozové firmy k dalšímu zpracování za úplatu, a to ve výši průměrně mezi 800 – 1500 Kč za 1 tunu, dle lokálních podmínek a možností. Popsaná intervence ze strany společnosti EKO-KOM, a.s. a MŽP tedy krizi zcela jistě neodvrátí, neboť je ve vztahu ke skutečným nákladům neúměrně nízká."

V dopise žádájí ministra o co nejrychlejší korekci proběhlých vyjádření, aby bylo zřejmé, že krizová situace na trhu s odpadním papírem dále trvá a že to má vážné dopady v navýšení nákladů na svoz a zpracování této komodity. Zvýšení cen doléhá zejména na obce a města, jakožto významné původce těchto odpadů.

Více informací najdete v plném znění dopisu.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ