Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vytříděný papír se prodražuje. Co s tím?

| autor: Pavel Mohrmann0

Vytříděný papír se prodražuje. Co s tím?

A zatím to nevypadá, že by se blýskalo na lepší časy. V budoucnu, možná za pár let, až budou technologie na zpracování a až, jak každý doufá, bude odbyt na papírový recyklát, bude mít vytříděný papírový odpad opět kladnou hodnotu a pak nechť si s ním každý naloží dle jeho nejlepšího svědomí a vědomí.

Nyní je situace jiná. Za odstranění papíru se platí. A ne málo. I v obcích, kde ze svých odpadů dělají suroviny, které prodávají, se situace změnila. Jak tedy naložit s vytříděným papírem tak, aby to bylo pro obce co nejlevnější a přitom nebyl porušen jakýkoli zákon?

Papír stále dodáváme Kovošrotu, a.s., ale cenově je to už někde úplně jinde. Třídit se vyplatí už jen pro odměnu od Ekokomu a vědomí, že poplatek za skládkování dramaticky naroste a obce budou otaxovány dle procenta vytříděného odpadu za obec,“ říká starosta obce Jiřetín pod Bukovou, kde je od roku 2011 zavedeno unikátní odpadové hospodářství, a dodává: „Za vytříděné noviny a časopisy dostáváme 500,- Kč/ t,  za ostatní vytříděný papír naopak platíme 1000,- Kč /t. Pořád je to ale méně, než kdyby byl uložen se směsným odpadem. Tady obec nic nevymyslí. Chce to lepší zákony.“V některých menších obcích by asi bylo možné se zamyslet nad tím, jak právě s touto komoditou naložit. Pokud jsou podmínky, nabízí se upravit vytříděný papír objemově, deponovat jej a počkat na lepší podmínky na trhu.

Pro většinu starostů je ale prakticky nemožné zabývat se tímto konkrétním problémem, který je jeden z tisíců. Proto v krátkodobém horizontu asi nezbývá nic, než akceptovat aktuální tržní podmínky. Jak redakci sdělil starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal, který je zároveň místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky: „Bohužel toto překračuje rámec běžných schopností starostů, aby organizovali svozy papíru a zabývali se jeho úpravou - zmenšením objemu - a deponováním na ekonomicky příznivější období. V této věci by měl intervenovat zejména EKO-KOM a stát, jako tomu bylo v letech 2008 – 2009, kdy došlo z jejich strany k finanční podpoře na zpracovatelské části, zejména třídící linky, a tím byl udržen stabilní systém třídění odpadů“

Našli jste ve vaší obci lepší řešení, jak využít vytříděný papír? Napište nám a staňte se inspirací pro další obce.


Foto: ilustrační/ redakce archiv/ PixabayKomentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert