A zatím to nevypadá, že by se blýskalo na lepší časy. V budoucnu, možná za pár let, až budou technologie na zpracování a až, jak každý doufá, bude odbyt na papírový recyklát, bude mít vytříděný papírový odpad opět kladnou hodnotu a pak nechť si s ním každý naloží dle jeho nejlepšího svědomí a vědomí.
Nyní je situace jiná. Za odstranění papíru se platí. A ne málo. I v obcích, kde ze svých odpadů dělají suroviny, které prodávají, se situace změnila. Jak tedy naložit s vytříděným papírem tak, aby to bylo pro obce co nejlevnější a přitom nebyl porušen jakýkoli zákon?
„Papír stále dodáváme Kovošrotu, a.s., ale cenově je to už někde úplně jinde. Třídit se vyplatí už jen pro odměnu od Ekokomu a vědomí, že poplatek za skládkování dramaticky naroste a obce budou otaxovány dle procenta vytříděného odpadu za obec,“ říká starosta obce Jiřetín pod Bukovou, kde je od roku 2011 zavedeno unikátní odpadové hospodářství, a dodává: „Za vytříděné noviny a časopisy dostáváme 500,- Kč/ t, za ostatní vytříděný papír naopak platíme 1000,- Kč /t. Pořád je to ale méně, než kdyby byl uložen se směsným odpadem. Tady obec nic nevymyslí. Chce to lepší zákony.“
V některých menších obcích by asi bylo možné se zamyslet nad tím, jak právě s touto komoditou naložit. Pokud jsou podmínky, nabízí se upravit vytříděný papír objemově, deponovat jej a počkat na lepší podmínky na trhu.
Pro většinu starostů je ale prakticky nemožné zabývat se tímto konkrétním problémem, který je jeden z tisíců. Proto v krátkodobém horizontu asi nezbývá nic, než akceptovat aktuální tržní podmínky. Jak redakci sdělil starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal, který je zároveň místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky: „Bohužel toto překračuje rámec běžných schopností starostů, aby organizovali svozy papíru a zabývali se jeho úpravou - zmenšením objemu - a deponováním na ekonomicky příznivější období. V této věci by měl intervenovat zejména EKO-KOM a stát, jako tomu bylo v letech 2008 – 2009, kdy došlo z jejich strany k finanční podpoře na zpracovatelské části, zejména třídící linky, a tím byl udržen stabilní systém třídění odpadů“
Našli jste ve vaší obci lepší řešení, jak využít vytříděný papír? Napište nám a staňte se inspirací pro další obce.
Foto: ilustrační/ redakce archiv/ Pixabay
Komentáře