Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Parní stroj na likvidaci plevele je ekologický, ale méně účinný

| autor: Hana Tomášková0

Parní stroj na likvidaci plevele je ekologický, ale méně účinný

Jedná se o multifunkční samohybný stroj, který lze využívat nejen na odplevelování libovolných zpevněných ploch, dlažeb všech druhů, komunikací podél obrubníků, na štěrkové, mlatové i pískové plochy. Dají se tím i dezinfikovat pískoviště a odplevelovat dopadové plochy dětských hřišť. Po aplikaci horké páry v parcích a rekreačních oblastech lidé mohou okamžitě a bez obav zpevněné plochy využívat. Dále se používá na umývání parkových laviček a odpadkových košů, k vyčištění ploch jako jsou graffiti ze zdí, černé výlepy plakátků a reklam na mobiliáři a na sloupech veřejného osvětlení.

Vzhledem k tomu, že se na trhu objevily stroje pro ničení plevelů horkou párou, s ohledem na životní prostředí jsme začali zjišťovat klady a zápory při použití této technologie. Informace jsme sháněli nejen u prodejců strojů, ale i u uživatelů,“ vypráví Hana Hrdličková z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně o tom, co všechno předcházelo koupi speciálního stroje.

Všude však byla zkušenost velmi krátká. Nikdo nám nedokázal odpovědět na dotaz na spotřebu pohonných hmot, vody, poruchovost, produktivitu stroje. Vždy byla odpověď, že je to velmi různé podle typu ošetřované plochy,“ stěžuje si Hana Hrdličková a pokračuje: „Velmi klopotně jsme dávali dohromady parametry pro vypsání veřejné zakázky na nákup stroje. Vše se podařilo a na jaře letošního roku jsme začali systematicky ošetřovat zpevněné plochy v parcích ve městě.“

Plzeň nepořizovala primárně komunální stroj. Prioritou byla likvidaci plevele ve zpevněných veřejných plochách bez chemie a hledala se možná řešení. Informace o metodě likvidace horkou parou byly velmi pozitivní a slibné. Proto Plzeň zvolila stroj, který tuto metodu používá. Zakázku bylo třeba realizovat formou výběrového řízení. Nebyla tedy důležitá značka stroje, ale parametry včetně ceny.

Stroj pořídili v listopadu 2018, v provozu je od dubna 2019. Reakce na výslednou likvidaci plevelů je poněkud rozpačitá.

K vlastnímu stroji nemáme zásadních připomínek, pracuje relativně spolehlivě. Zklamaní jsme z účinnosti metody obecně. Naše zkušenosti z jedné sezony neodpovídají prezentovaným slibům,“ hodnotí neuspokojivé výsledky této metody Hana Hrdličková.

Bohužel nám při námi zjišťovaných informací nikdo otevřeně neřekl o účinnosti této metody ve všech detailech. Pak bychom nebyli zklamaní. Jsem přesvědčená, že propagace metody likvidace plevelů parou by zasluhovalo objektivní a velmi podrobné zhodnocení. Stroje nejsou levné a je nutné zvažovat, zda získaný efekt je to, co očekáváme,“ varuje Hrdličková.

Po necelé sezóně provozu Správa veřejného statku města Plzně konstatuje:

Spotřeba pohonných hmot odpovídá běžné komunální technice.

Spotřeba vody za cca 6 hodin práce je cca 1 – 2 m3, je odvislé především od členitosti a vzdálenosti ošetřovaných ploch. Voda je odebírána z běžného vodovodního řadu.

Ošetření ploch je nutné provádět opakovaně, pára rozhodně nezlikviduje kořenový systém. Účinnost se projevuje s odstupem cca 4 dnů, rostliny zežloutnou. V centru města, kde je na vzhled parkových ploch kladen důraz, se provádí ošetření jednou týdně. Při tom je nutné minimálně jednou ročně provést mechanicky odstranění odumřelé hmoty. Na dalších plochách provádíme aplikaci jednou za 2 týdny až měsíc.

Aplikace není účinná za vlhkého počasí.

V porovnání s odstraňováním plevelů chemicky se jedná o výrazně dražší metodu a plochy vypadají méně uklizeně. To některým občanům vadí, jiní to oceňují.

Osobně jsem přesvědčená, že ekologický přístup převáží negativa, ale toto je otázka přístupu každého člověka,“ uzavírá Hana Hrdličková.

Foto: autor Martin Pecuch/ plzen.eu



Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.








Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert