Aktuálně: Otevření sběrných dvorů, bezplatné kompostéry, odbyt textilu

| autor: Hana Tomášková0

Aktuálně: Otevření sběrných dvorů, bezplatné kompostéry, odbyt textilu

Otevření sběrných dvorů a související bezpečnostní opatření

SAKO Brno některá sběrná střediska odpadů otevřelo již na konci března. „O otevření sběrných středisek odpadů rozhodovala příslušná městská část. Nezaznamenali jsme větší zájem než obvykle. Nyní je období jarního úklidu, odpadu v jarních měsících přibývá každý rok, ve srovnání s loňským rokem je návštěvnost i množství odpadu podobné. K uložení převládá nábytek, zahradní odpad a pneumatiky - při výměně na letní se často lidé zimních zbavují,“ říká Aneta Bublová ze SAKO Brno.

Také v Praze byla většina sběrných dvorů otevřena pro veřejnost od 30. března, respektive od 1. dubna. „Pražské služby patřily k těm provozovatelům, kteří 30. března znovuotevřeli brány svých sedmi sběrných dvorů,“ uvádí Radim Mana ze Pražských služeb a dodává: „Současné fungování sběrných dvorů je spojeno s několika omezeními. Předně jsou do prostor sběrného dvora vozidla vpouštěna jednotlivě a posádka vozu musí být vybavena ochranou úst a nosu, typicky tedy rouškou. Ochrannými pomůckami je také vybavena obsluha sběrného dvora, tedy rouškou, rukavicemi a ochrannými brýlemi.“

Používání ochranných pomůcek a dodržování zvláštních bezpečnostních opatření je vyžadována všech sběrných dvorech. Prioritou je zajištění ochrany zaměstnanců i návštěvníků sběrných středisek. Aneta Bublová k tomu doplňuje: „Zaměstnanci SAKO Brno používají roušky a ochranné rukavice, k tomu si ruce i pravidelně desinfikují, také desinfikují dané zázemí sběrného střediska. Pracovníci musí dodržovat odstupy od návštěvníků, regulují množství lidí v areálu.“

Jarní období je typické pro velké úklidy domácností, sklepů, půd i zahrad. Je tomu tak i letos, kdy se život podřizuje nařízením v souvislosti s šířením nového koronaviru?

U občanů jsme zaznamenali zbavování se odpadu v rámci tzv. jarních úklidů. Navíc jsou lidé více doma a volný čas využívají právě k úklidu. Typicky se jedná o velkoobjemový odpad či odpad tomu podobný. Bohužel někteří občané takový odpad vyhazují ke sběrným nádobám a vlastně tak zakládají černé skládky,“ komentuje současnou situaci Radim Mana a přidává upozornění: „Apelujeme na občany, aby tento odpad putoval právě na sběrné dvory, ovšem je nutné počítat s delší čekací dobou.

Město Ostrava otvírá sběrné dvory od 2. dubna. Nakládání s komunálním odpadem v Ostravě funguje kromě dočasného uzavření sběrných dvorů bez omezení. Podmínky ve sběrných dvorech přibližuje Vladimíra Karasová z OZO:

Sběrné dvory  OZO v Ostravě jsou otevřeny všechny, ale v ve zkrácené provozní době. Jejich provoz je  upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením nákazy. Občané mohou do prostoru sběrného dvora vstupovat maximálně ve dvou a musejí být samozřejmě vybaveni ochrannou roušku a nejlépe i rukavicemi. Posílili jsme obsluhu sběrných dvorů, aby jeden korigoval nájezd a druhý se mohl věnovat občanům. Ve sběrných dvorech je k dispozici desinfekce na ruce. U čtyř velkých sběrných dvorů bude zachován i nedělní provoz, ale jen dopoledne.“

Použitý textil

Zatímco v Praze a v Ostravě přijímají všechny komodity, výjimku v Brně tvoří použitý textil. Ten je sice přijímán, ale momentálně chybí odbyt.

Použitý textil doporučujeme zatím neodevzdávat, neboť zpracovatel textilu aktuálně materiál nepřijímá, a tudíž je textil svážen do areálu SAKO Brno, kde putuje do zařízení na energetické využití odpadu a je využit na výrobu elektrické a tepelné energie,“ informuje Aneta Bublová.

Brněnské kompostéry zdarma

Brno vydávalo pro své občany kompostéry zdarma. Kvůli bezpečnostním opatřením byl však výdej zastaven. Zbývají ještě nějaké kompostéry k rozebrání?

Kompostérů bylo v letošním roce k dispozici 3 000 kusů. Nyní jsou všechny rezervovány, půlka již byla vydána občanům. Z důvodu vyhlášení nouzového stavu jsme výdej pozastavili. V každém výdejním dni se stává, že část kompostérů zůstane nevyzvednuta, ty dále uvolníme opět k registraci. Odhadujeme, že takto uvolníme kolem 150 kompostérů. Výdej bude probíhat pravděpodobně v květnu, poté budou mít občané možnost se znovu přihlásit,“ sděluje Aneta Bublová.

Foto: ilustrační/ Wikimedia Commons