Ostrava-Jih chce učit děti hospodařit s dešťovou vodou zachycenou ve školních retenčních nádržích

| autor: Hana Tomášková0

Ostrava retenční nádrže1
zdroj: Ostrava-Jih

Městský obvod Ostrava-Jih realizuje výstavbu retenčních nádrží u vybraných základních a mateřských škol. Práce budou dokončeny v nejbližších dnech. V rámci environmentální výchovy se děti v praxi naučí, jak efektivně hospodařit s dešťovou vodou. Ta bude využita především k zálivce na zahradách škol.

O projektu, na který městský obvod Ostrava-Jih získal dotaci z Národního programu životního prostředí, jsme hovořili s místostarostou Radimem Ivanem.

Projekt zahrnuje 15 škol, na základě jakých kritérií byly školy vybírány?

Jedná se o investiční akci městského obvodu Ostrava-Jih, všechny školy a školky, kde jsou nádrže umístěny, se nachází výhradně na území této nejlidnatější ostravské městské části.

Ostrava jih (2)

Osloveno bylo všech 17 základních škol a 29 mateřských škol na Jihu, jejichž zřizovatelem je městský obvod Ostrava-Jih. Možnost zapojit se do projektu využila většina z nich.

Pomocným kritériem při výběru byla velikost střech jednotlivých budov škol, školek či školních jídelen. Podle velikosti ploch, tedy metrů čtverečních, jednotlivých střech byly u každého objektu navrženy nádrže s odpovídajícím objemem pro zachycení dešťové vody.

Ostrava retenční nádrže2

Kdy bude instalace v rámci celého projektu dokončena?

Realizace probíhala přibližně od března do května tohoto roku, projekt je tedy v podstatě ukončen. Poslední dokončovací práce probíhají v těchto dnech.

Jak bude využívána srážková voda?

Hlavním cílem projektu je zlepšit hospodaření s dešťovou vodou na území městského obvodu Ostrava-Jih, snížit odtok dešťové vody z území do kanalizace a vodních toků, a její efektivní využití v rámci delších období bez dešťových srážek.

Zachycenou vodu budou především děti používat pro zálivku školních zahrad a zahrádek, záhonů či stromů. Naučí se tak rozumně hospodařit s vodou v rámci environmentálních vzdělávacích programů ve školách.

Z jakých prostředků je projekt financován?

Jedná o prostředky z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy financovaného z Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Konkrétně výzva č. 10/2021 Hospodaření s vodou v obcích.

Celkové náklady jsou cca 10,4 mil. Kč, z toho dotace Státního fondu životního prostřední činí 7,3 mil. Kč.