Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ostrava-Jih chce učit děti hospodařit s dešťovou vodou zachycenou ve školních retenčních nádržích

| autor: Hana Tomášková0

Ostrava retenční nádrže1
zdroj: Ostrava-Jih

Městský obvod Ostrava-Jih realizuje výstavbu retenčních nádrží u vybraných základních a mateřských škol. Práce budou dokončeny v nejbližších dnech. V rámci environmentální výchovy se děti v praxi naučí, jak efektivně hospodařit s dešťovou vodou. Ta bude využita především k zálivce na zahradách škol.

O projektu, na který městský obvod Ostrava-Jih získal dotaci z Národního programu životního prostředí, jsme hovořili s místostarostou Radimem Ivanem.

Projekt zahrnuje 15 škol, na základě jakých kritérií byly školy vybírány?

Jedná se o investiční akci městského obvodu Ostrava-Jih, všechny školy a školky, kde jsou nádrže umístěny, se nachází výhradně na území této nejlidnatější ostravské městské části.

Ostrava jih (2)

Osloveno bylo všech 17 základních škol a 29 mateřských škol na Jihu, jejichž zřizovatelem je městský obvod Ostrava-Jih. Možnost zapojit se do projektu využila většina z nich.

Pomocným kritériem při výběru byla velikost střech jednotlivých budov škol, školek či školních jídelen. Podle velikosti ploch, tedy metrů čtverečních, jednotlivých střech byly u každého objektu navrženy nádrže s odpovídajícím objemem pro zachycení dešťové vody.

Ostrava retenční nádrže2

Kdy bude instalace v rámci celého projektu dokončena?

Realizace probíhala přibližně od března do května tohoto roku, projekt je tedy v podstatě ukončen. Poslední dokončovací práce probíhají v těchto dnech.

Jak bude využívána srážková voda?

Hlavním cílem projektu je zlepšit hospodaření s dešťovou vodou na území městského obvodu Ostrava-Jih, snížit odtok dešťové vody z území do kanalizace a vodních toků, a její efektivní využití v rámci delších období bez dešťových srážek.

Zachycenou vodu budou především děti používat pro zálivku školních zahrad a zahrádek, záhonů či stromů. Naučí se tak rozumně hospodařit s vodou v rámci environmentálních vzdělávacích programů ve školách.

Z jakých prostředků je projekt financován?

Jedná o prostředky z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy financovaného z Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Konkrétně výzva č. 10/2021 Hospodaření s vodou v obcích.

Celkové náklady jsou cca 10,4 mil. Kč, z toho dotace Státního fondu životního prostřední činí 7,3 mil. Kč.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ