Olomoucký kraj podepsal energií nabité memorandum

| zdroj: Olomoucký kraj0

zdroj: Olomoucký kraj

Memorandum, které stvrzuje spolupráci mezi Olomouckým krajem, Střední školou elektrotechnickou v Lipníku nad Bečvou a Českým svazem zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) uzavřeli v pondělí 26. června zástupci všech jmenovaných stran. Výsledkem se v budoucnosti stanou kvalifikovaní odborníci, kteří se postarají například o bezpečnost národní energetické sítě.

„Energetika doslova hýbe naší společností. Jde o strategický obor, jehož význam v dalších letech poroste tak, jak bude průmysl, a vlastně i celá společnost, přecházet na nízkoemisní provoz. Chceme, aby měl náš kraj dostatek odborníků, kteří se budou otázce energetiky věnovat, a chceme, aby se na svoje povolání připravovali už teď,“ zdůvodnil vznik memoranda Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Lipnická škola bude ve spolupráci s krajem a ČSZE zajišťovat výuku i další rozvoj budoucích energetiků. Svaz na oplátku pomůže například s materiálním zajištěním výuky nebo s náborem žáků do požadovaných oborů vzdělávání.

Propojení škol s firmami je nejlepším receptem na to, jak mladým lidem zajistit užitečné povolání a připravit je na to, co budou v praktickém světě řešit a potřebovat. A hlavně, kraj tímto způsobem reaguje na požadavky trhu, kdy se snažíme podporovat takové učební a studijní obory, po kterých je velká poptávka,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Český svaz zaměstnavatelů v energetice, jeden ze signatářů memoranda, je dobrovolnou, nezávislou a otevřenou zájmovou organizací sdružující zaměstnavatele v oblasti výroby a rozvodu elektrické energie a tepla. Sdružuje také právnické osoby podnikající v odvětví energetiky a odborné školy zaměřené na energetiku.

„Oceňujeme rychlou a pozitivní reakci vedení Olomouckého kraje na naši společnou žádost seStřední školou elektrotechnickou vLipníku nad Bečvou o podporu odborného vzdělávání a užší spolupráci mezi zřizovateli vzdělávacích institucí, zaměstnavateli a školami. Věřím, že memorandum přispěje k podpoře regionální energetiky, dalšímu rozvoji odborného vzdělávání a k sociálnímu rozvoji v Olomouckém kraji,“ řekl ředitel Českého svazu zaměstnavatelů v energetice Richard Vidlička.

Lipnická škola si od vzájemné spolupráce s ČSZE slibuje, mimo jiné, navýšení atraktivity nabízených oborů, a především užší napojení studentů na praxi.

Memorandum cítím jako závazek k nadstandardní výuce a realizaci moderních a nápaditých školních vzdělávacích programů. Konkrétně vidím příležitost plného využití polygonu v Přerově pro odborný výcvik elektrikářů. Cením si významu uzavřeného memoranda pro samotné město Lipník nad Bečvou, v němž má škola hlavní sídlo,” dodal ředitel Střední školy elektrotechnické Michael Tesař.