Olomouc testuje chytré koše na odpad

| autor: Olomouc.eu0

Olomouc testuje chytré koše na odpad

Znáte koše SmartBe? Pokud ne a chcete vědět, jak takové chytré nádoby na odpad fungují, vyzkoušejte je u hlavního vlakového nádraží v Olomouci nebo v centru na třídě Svobody.

„Na frekventovaných místech ve městě se často potýkáme s nedostatečnou kapacitou odpadkových košů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pilotně otestovat funkci těchto chytrých nádob,“ vysvětlil náměstek primátora Otakar Bačák, který má v kompetenci odbor městské zeleně a odpadového hospodářství. „Věřím, že novinka pomůže veřejnosti nebát se využívat moderní technologie i při tak běžné záležitosti jakou je likvidace odpadu,“ podotýká náměstek Bačák.

Chytrý odpadkový koš využívá technologii redukce celkového objemu formou několikanásobného lisování. „Vlastní lisovací mechanismus si dokáže poradit s kapacitou až 25 kg odpadu, ve výbavě má solární napájení a samozhášecí popelník na cigaretové nedopalky,“ popisuje náměstek pro oblast smart city Matouš Pelikán.

Nádoby SmartBe si od specializované firmy dočasně zapůjčily Technické služby města Olomouce. Přes webové rozhraní budou on-line sledovat kapacitu naplnění, stav baterie a případná poruchová hlášení. „Pracovníci technických služeb budou zároveň administrátorem výstupu ze systému, do něhož mohou registrovat prakticky neomezený počet uživatelů. Přístup k datům tak mohou mít nejen oni, ale i příslušné odbory magistrátu a reálná data z provozu vzájemně vyhodnocovat,“ objasnil náměstek primátora Matouš Pelikán.

Důležitým ukazatelem zkušebního provozu chytrých nádob budou informace o tom, jakým způsobem smart technologie ovlivní četnost vývozů oproti těm ze standardních nádob. „Následně pak bude potřeba propočítat ekonomiku provozu a finanční náklady na případné pořízení nádob včetně celkové návratnosti investice,“ objasnil náměstek Otakar Bačák. Trvalý provoz by totiž dával smysl až v případě, že by se chytré koše umístily v ucelené lokalitě města, kde by nahradily běžné nádoby a podařilo se tak ve výsledku ušetřit náklady na svoz odpadu.

Fotografie:

Úvodní foto: Chytré technologie dnes pomáhají v domech i ve městech. Ilustrační foto/ Pixabay