Výzva je určena pro externí žadatele, kteří mohou žádat na opatření v rámci podprogramů pro adaptaci vodních, nelesních a lesních ekosystémů na změnu klimatu (podprogramy 115D174, 115D175 a 115D176). Konkrétně mohou žádat fyzické a právnické osoby, obecně prospěšné organizace, obce, občanská sdružení, příspěvkové organizace, organizační složky státu, státní organizace a státní podniky.
Výzva cílí na podporu opatření přispívajících k boji se suchem a vytvářejících ekostabilizační funkce krajiny, ať už jsou to žádosti na obnovu krajinných struktur ve formě výsadeb stromořadí, mezí a remízků či extenzivních sadů a také na budování vodních prvků jako jsou tůně a mokřady podporující přirozený vodní režim v krajině. Dále jsou přijímána opatření zvyšující diverzifikaci lesních porostů výsadbou a ochranou druhově vhodných dřevin, opatření k omezení fragmentace krajiny a na podporu biodiverzity formou vhodného managementu či ochranou přirozených biotopů.
Program poskytuje investiční i neinvestiční finanční prostředky až do výše 100 % způsobilých nákladů. Maximální výše podpory je 250 tisíc korun včetně DPH na lesní a nelesní opatření a 1 milion korun včetně DPH na vodní opatření.
Program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny je tradiční ekonomický nástroj pro péči o přírodu a krajinu. V uplynulém programovém období, tedy mezi lety 2009 - 2018, bylo díky němu realizováno přes 1000 projektů externích žadatelů za cca 130 milionů korun. Nejčastěji to byla opatření na výsadbu dřevin a tvorbu tůní. V loňském roce MŽP schválilo nový programový dokument na období 2019 – 2023 a hned v prvním roce podpořilo na 60 žádostí. Aktuální výzva je vyhlášena jako průběžná s termínem zahájení příjmu žádostí 1. 6. 2020 a ukončením příjmu žádostí 15. 9. 2020 nebo do vyčerpání finanční alokace.
Znění Výzvy č. 2/2020 včetně dokumentace Programu a dalších příloh najdete zde.
Foto: ilustrační/ redakce archiv
Komentáře