Reklama

OBĚHOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

2. 12. 2019 byla vyhlášena Výzva Agentury pro podnikání a inovace na podporu udržitelnosti české ekonomiky prostřednictvím zavádění inovativních technologií v oblasti využití druhotných surovin "Nízkouhlíkové technologie - Druhotné suroviny".


Kdo by neznal pojem zero waste? Zájem o život bez odpadu roste. Aby se redukoval odpad z obalů, vznikají bezobalové obchody. Jejich provozovatelé však nemají na růžích ustláno.


Drtivá většina zahraničních e-shopů nabízejících zboží evropským i českým zákazníkům má v nabídce výrobky porušující zákony na ochranu životního prostředí.


Na Pražském hradě byly předány Národní ceny kvality a Národní ceny za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj. Patří mezi nejprestižnější ocenění v České republice.


Poté, co Čína omezila dovoz odpadu na své území, potýká se Evropa s problémem, jak s vytříděným odpadem dále naložit. Recyklační kapacity jsou nedostatečné a tato situace ovlivňuje i papírenský průmysl.


Obec leží v Ústeckém kraji asi 6 kilometrů východně od okresního města Litoměřice v oblasti Českého středohoří. Aktuální počet obyvatel je cca 450. Ploskovice jsou historicky známy jako ovocnářská oblast. 


Z vysloužilých zářivek se tak do přírody nedostalo 240 kilogramů toxické rtuti. Čistě teoreticky by takové množství rtuti mohlo znečistit vodu v objemu 15 nádrží Lipno nebo 760 Máchových jezer.


V Praze na Vinohradech najdete novou bezobalovou prodejnu Bout. Chce pomoci českým domácnostem zbavit se zbytečného plastu a chemie a snížit produkci odpadu. Snaží se ukázat, že ekologické může být ekonomické.


Vláda se začíná zabývat odpadovou legislativou. Bude se zabývat složitými aspekty, které mají dle návrhu vést k opatrnému odklonu odpadu ze skládek. Tam dole, daleko pod úrovní vlády, v marasmu každodenní reality obcí bude všechno úplně jinak.


Mezi města a obce, které věnují pozornost správnému nakládání s odpady, patří také Nymburk a Pohořelice. Města zavedla adresné třídění odpadu, aby snížila objem vyprodukovaného směsného komunálního odpadu (SKO).


PARTNEŘI