Snížit náklady na elektřinu, zvýšit energetickou soběstačnost města a podpořit stabilitu cen – to jsou hlavní přínosy nově vzniklého Energetického společenství Přerov, které ve spolupráci s expertními partnery založilo město a společnost Teplo Přerov. Díky sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické a vodní elektrárny, bude možné efektivně využívat místní energetické zdroje a přebytky přerozdělovat mezi členy.
„Komunitní energetika nabízí cestu k ekologičtějšímu a zároveň úspornějšímu nakládání s elektřinou. Sdílením energie z místních obnovitelných zdrojů klesají náklady domácností i firem, zatímco závislost na fosilních palivech se snižuje. Systém zároveň podporuje udržitelnou lokální výrobu. Město se tímto krokem připravuje na budoucnost – kdy bude energetická soběstačnost a nezávislost na dodavatelích čím dál důležitější,“ vyzdvihl výhody přerovský primátor Petr Vrána.
Zakládajícími členy Energetického společenství Přerov jsou město, jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti ve vlastnictví města – Teplo Přerov, Technické služby města Přerova a Sportoviště Přerov. V čele stojí tříčlenný výbor – předsedou je místopředseda představenstva Tepla Jaroslav Klvač, členy náměstek primátora Miloslav Dohnal a zastupitel Michal Stoupa. Projekt vznikl s využitím dotační podpory z Národního plánu obnovy. Odborně se na něm podílely společnosti ASITIS a ECM System Solutions.
„V současné době probíhají nutné administrativní úkony a legislativní kroky. Společnost Teplo nechává rovněž zpracovat ekonomickou a technickou analýzu, v níž experti navrhnou další kroky,“ upřesnila předsedkyně představenstva Tepla Hana Mazochová.
Ostrý provoz společenství má být zahájen – pokud vše půjde podle plánu – 1. listopadu. „V nejbližší době zahájíme osazování odběrných míst takzvanými chytrými elektroměry, které umožní detailní a transparentní měření spotřeby elektřiny v reálném čase. Právě digitální řízení a měření tvoří technologický základ celého konceptu sdílení elektrické energie v rámci komunity,“ vysvětlil Jaroslav Klvač, který má mimo jiné na starosti jednání s výrobci elektrické energie.
A kdo se může do projektu zapojit? Prozatím noví členové přijímáni nebudou. V budoucnu se jimi však mohou stát jak výrobci, tak i odběratelé elektrické energie – právnické i fyzické osoby, například společenství vlastníků jednotek, podniky, neziskové organizace nebo občané. Svým členstvím získají možnost odebírat elektřinu za výhodnějších podmínek, podílet se na rozhodování a využívat podporu pro vlastní investice do obnovitelných zdrojů.
Jedním z dodavatelů elektrické energie ve společenství bude společnost Teplo, která již má fotovoltaické elektrárny umístěny na výměníkových stanicích, na bazéně a zimním stadionu. O stejném kroku uvažuje i město. „Máme celou řadu nemovitostí, které jsou pro instalaci fotovoltaických panelů vhodné – v úvahu přichází například školy, Zařízení školního stravování, bytové domy i různé nebytové prostory. Z čistého příjemce elektrické energie bychom se mohli stát jejím dodavatelem,“ uzavřel náměstek primátora Miloslav Dohnal.
Komentáře