Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Přerov zakládá energetické společenství. Provoz má zahájit v listopadu

| zdroj: Přerov0

sky-sun-technology-sunlight-energy-solar-panel-708107-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Snížit náklady na elektřinu, zvýšit energetickou soběstačnost města a podpořit stabilitu cen – to jsou hlavní přínosy nově vzniklého Energetického společenství Přerov, které ve spolupráci s expertními partnery založilo město a společnost Teplo Přerov. Díky sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické a vodní elektrárny, bude možné efektivně využívat místní energetické zdroje a přebytky přerozdělovat mezi členy.

„Komunitní energetika nabízí cestu k ekologičtějšímu a zároveň úspornějšímu nakládání s elektřinou. Sdílením energie z místních obnovitelných zdrojů klesají náklady domácností i firem, zatímco závislost na fosilních palivech se snižuje. Systém zároveň podporuje udržitelnou lokální výrobu. Město se tímto krokem připravuje na budoucnost – kdy bude energetická soběstačnost a nezávislost na dodavatelích čím dál důležitější,“ vyzdvihl výhody přerovský primátor Petr Vrána.

Zakládajícími členy Energetického společenství Přerov jsou město, jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti ve vlastnictví města – Teplo Přerov, Technické služby města Přerova a Sportoviště Přerov. V čele stojí tříčlenný výbor – předsedou je místopředseda představenstva Tepla Jaroslav Klvač, členy náměstek primátora Miloslav Dohnal a zastupitel Michal Stoupa. Projekt vznikl s využitím dotační podpory z Národního plánu obnovy. Odborně se na něm podílely společnosti ASITIS a ECM System Solutions.

„V současné době probíhají nutné administrativní úkony a legislativní kroky. Společnost Teplo nechává rovněž zpracovat ekonomickou a technickou analýzu, v níž experti navrhnou další kroky,“ upřesnila předsedkyně představenstva Tepla Hana Mazochová.

Ostrý provoz společenství má být zahájen – pokud vše půjde podle plánu – 1. listopadu. „V nejbližší době zahájíme osazování odběrných míst takzvanými chytrými elektroměry, které umožní detailní a transparentní měření spotřeby elektřiny v reálném čase. Právě digitální řízení a měření tvoří technologický základ celého konceptu sdílení elektrické energie v rámci komunity,“ vysvětlil Jaroslav Klvač, který má mimo jiné na starosti jednání s výrobci elektrické energie.

A kdo se může do projektu zapojit? Prozatím noví členové přijímáni nebudou. V budoucnu se jimi však mohou stát jak výrobci, tak i odběratelé elektrické energie – právnické i fyzické osoby, například společenství vlastníků jednotek, podniky, neziskové organizace nebo občané. Svým členstvím získají možnost odebírat elektřinu za výhodnějších podmínek, podílet se na rozhodování a využívat podporu pro vlastní investice do obnovitelných zdrojů.

Jedním z dodavatelů elektrické energie ve společenství bude společnost Teplo, která již má fotovoltaické elektrárny umístěny na výměníkových stanicích, na bazéně a zimním stadionu. O stejném kroku uvažuje i město. „Máme celou řadu nemovitostí, které jsou pro instalaci fotovoltaických panelů vhodné – v úvahu přichází například školy, Zařízení školního stravování, bytové domy i různé nebytové prostory. Z čistého příjemce elektrické energie bychom se mohli stát jejím dodavatelem,“ uzavřel náměstek primátora Miloslav Dohnal.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert