Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce Zlínského kraje získaly ocenění za třídění odpadů

| zdroj: Zlínský kraj0

aktuality
zdroj: Zlínský kraj

Soutěž O keramickou popelnici zná letošní vítěze. Nejlépe lidé třídí odpad v Uherském Hradišti, Luhačovicích, Šumicích a Haluzicích. Další šestice obcí bodovala ve sběru starého elektra. Zástupci samospráv převzali ocenění v úterý 6. června na slavnostním ceremoniálu v zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Tradiční krajské klání měst a obcí organizuje už posedmnácté Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., a kolektivními systémy ASEKOL a Elektrowin v rámci aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu v regionu.

„Vítězům je potřeba pogratulovat k vynikajícím výsledkům. Ty se ale nedostaví samy od sebe, je za nimi dlouhodobá systematická práce s občany, jejich motivace a zlepšování celého systému odpadového hospodářství v našem kraji,“ uvedla při předávání cen statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova, pro oblast sociálních věcí a neziskový sektor Hana Ančincová.

Do soutěže byly ve čtyřech kategoriích společnosti EKO-KOM automaticky zařazeny všechny obce, které jsou zapojeny do celorepublikového systému třídění a využití obalových odpadů. Hlavním kritériem pro hodnocení byla takzvaná výtěžnost všech vytříděných odpadů na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i podíl tříděného sběru na celkovém sběru komunálních odpadů.

Uherské Hradiště si polepšilo

V kategorii měst nad 15 000 obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště a polepšilo si tak z loňského druhého místa. Na druhé příčce se umístil Uherský Brod, který byl loni první, třetí místo obsadil stejně jako v loňském roce Zlín. V kategorii obcí s počtem obyvatel od 2 001 do 15 000 zvítězily Luhačovice, následované Starým Městem, které si i po roce udrželo stříbrnou pozici, a na třetím místě skončily Boršice. Mezi obcemi do 2 000 obyvatel obhájily loňské první místo Šumice, následované Újezdem a Pozděchovem. Mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění nejúspěšnější Haluzice, v těsném závěsu obec Křekov a bronzové Rajnochovice.

Nejlepší obce obdržely kromě věcných cen také motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku získaly 10 tisíc korun.

„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 79,6 kilogramů vytříděného papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Ve srovnání se zbytkem republiky byl Zlínský kraj nadprůměrný ve sběru kovů, lehce podprůměrný pak ve sběru papíru a nápojového kartonu,“ upřesnila Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti AOS EKO-KOM, a.s. s tím, že rezervy měl kraj ve sběru plastu a skla.

Z dlouhodobého pohledu vytříděné množství odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Například před 15 lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele zhruba poloviční.

Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází více než 33 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných přímo u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a papír. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je zapojeno všech 307 obcí kraje. Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Obyvatelé ČR to k nim mají v průměru jen 87 metrů.

Šest cen za sběr starého elektra

Za třídění vysloužilých elektrozařízení v kategoriích kolektivního systému ASEKOL si odnesly první cenu Valašské Meziříčí, Nivnice a Dolní Bečva. Hodnocena byla výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů za uplynulý rok na sběrných dvorech v přepočtu na jednoho obyvatele. Každá z oceněných obcí získala odměnu ve výši 20 000 korun. Valašské Meziříčí uspělo v kategorii nad 10 tisíc obyvatel, kde průměrná výtěžnost na obyvatele za rok činila 1,6 kilogramu. V kategorii od 2 do 10 tisíc obyvatel získala prvenství obec Nivnice, kde průměrná výtěžnost na obyvatele za rok činila 3,2 kilogramu a v kategorii obcí do 2 tisíc obyvatel se nejlépe dařilo Dolní Bečvě s průměrnou roční výtěžností na obyvatele 5 kilogramů.

Ocenění v kategoriích kolektivního systému Elektrowin putuje letos do Boršic, Slavičína a Holešova. V soutěži se hodnotil největší procentní nárůst odevzdaných elektrospotřebičů v meziročním srovnání. V kategorii do 4 tisíc obyvatel se nejlépe dařilo obci Boršice, kde činil meziroční nárůst sběru 83%. Mezi obcemi v kategorii od 4 do 10 tisíc obyvatel uspěl Slavičín, kde se podařilo navýšit sběr elektrozařízení o 64%. Mezi obcemi nad 10 tisíc obyvatel uspěl Holešov, kde narostl sběr starého elektra o 27%. Obce si mezi sebou rozdělí odměny v celkové výši 30 tisíc korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert