Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obavy starostů kvůli zálohování PET lahví sílí

| autor: Hana Tomášková0

Obavy starostů kvůli zálohování PET lahví sílí

I když Dobrovolný svazek obcí a společnosti Technické služby Malá Haná ví, že Ministerstvo životního prostředí zálohování zatím nepodporuje, tak se obává, aby nepodlehlo tlaku neznalé veřejnosti nebo předvolebním slibům politických stran a nezměnilo stanovisko.

Jak uvádí Olga Dočkalová, starostka obce Sudice a jednatelka společnosti TS MH a Zdeněk Toul, starosta obce Borotín a předseda Dobrovolného svazku obcí TS MH, veřejnosti je v poslední době prezentována pouze část informací týkající se zálohování PET lahví. Níže přinášíme souhrnné informace vycházející z tohoto dopisu.

Likvidace obecních prodejen

Zálohování bude mít přímý dopad na občany hned zpočátku. Ovlivní to jejich dosavadní komfort, kdy při třídění PET láhve pouze sešlapali a odnesli k nejbližšímu kontejneru na tříděný plast.

Mnohem větší problémy však systém přinese obcím. Konkrétně malým obecním prodejnám. Ty nebudou schopny zajistit a financovat zázemí pro odebrané PET lahve. Prodejny jsou mnohdy finančně podporovány z obecních rozpočtů či kraje vypisují dotační tituly pro udržení základního vybavení obcí, aby se jim i z tohoto důvodu obce nevylidňovaly a mohly se dále rozvíjet.

Nová legislativa

Mnoho obcí a měst reaguje na novou odpadovou legislativu a využívá dotace k pořízení nádob na tříděné odpady a zavádí intenzivní systémy třídění odpadu. Zavádění těchto systémů je náročné, ale posouvá odpadové hospodářství směrem ke zvýšené produkci tříděných odpadů a snížení objemu směsného komunálního odpadu.

Čerpáním dotací na nádoby se obec zavazuje ke zvýšení třídění a k plnění tzv. indikátorů. PET lahve dnes tvoří průměrně 20 – 25 % objemu vytříděného plastového odpadu. Při zavedení zálohování nebudou obce schopny těchto indikátorů dosáhnout a budou tedy muset dotace vrátit.

Co takhle podpořit raději technologie na zpracování vytříděných materiálů?

Zavedení celého systému zálohování by mělo, podle dostupných informací, vyjít přibližně na 4 mld. Kč. Již dnes se vytřídí zhruba 80 % z celkové produkce PET lahví. Zálohování by navýšilo objem o zhruba 3 % během několika let.

Opravdu to stojí za to?

Celé znění dopisu najdete zde.

Reakci Ministerstva životního prostředí na tento dopis a problematiku zálohování si budete moci přečíst zítra.

Foto: ilustrační/ redakce archiv/ pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.