Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

O dotaci na nový kotel musíte požádat do konce srpna, pak už nedostanete ani korunu

| zdroj: Master Therm0

kotel na tuhá paliva
zdroj: creative commons

Pouhé čtyři měsíce, z toho dva prázdninové, zbývají na výměnu starého kotle na tuhá paliva emisní třídy 1 a 2. Poté je nebude možné legálně provozovat. Pokuty nejsou nízké – za vytápění starým kotlem je možné opakovaně udělit až 50tisícovou sankci.

Přestože stát dlouhodobě podporuje výměnu starých kotlů za ekologičtější systémy vytápění – především tepelná čerpadla – žadatelům o dotaci zastaví příjem žádostí již k 31. srpnu 2024.

Tento fakt může odradit desítky tisíc domácností, které místo aby s pomocí dotace sáhly po ekologickém a dlouhodobě udržitelném zdroji, tak kvůli časové tísni zvolí méně ekologickou cestu. Třeba lepší kotel, u kterého však mohou narazit za pár let na stejný problém – tedy jeho zákaz.

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy se přitom dotýká až každé dvacáté domácnosti v Česku. V současné době je jich podle Ministerstva životního prostředí v provozu kolem 150 tisíc, nicméně Asociace podniků topenářské techniky odhaduje, že číslo může být dokonce o celých 100 tisíc vyšší. Zákaz provozu přichází 1. 9. 2024 a již nyní je jasné, že výměnu podstatná část domácností nestihne.

O den dřív se bude také uzavírat poslední kolo kotlíkových dotací pod Novou zelenou úsporám. Další kolo stát neplánuje. Bylo by ale chybou, kdyby se domácnosti v časové tísni rozhodly pro nejrychlejší, avšak ne nejekologičtější a ekonomičtější řešení. I přes napjatý termín je totiž možné využít málo známou kličku.

Výměna kotle za kvalitní čerpadlo je operace na měsíce, ne na týdny. Vybrat a instalovat ho však domácnost může až po podání žádosti

Při podávání žádosti totiž není nutné vybrat konkrétní typ tepelného čerpadla ani znát jeho cenu. Na instalaci a vyčerpání dotace totiž dává stát další dva roky. Pokud dokáže domácnost překlenout období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového čerpadla alternativním způsobem vytápění – například krbovými kamny – o peníze ani tepelný komfort nepřijde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert