Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

NSZM ČR: V hlasování o NEJpraxi za rok 2019 zvítězil Tábor

| autor: Hana Tomášková0

NSZM ČR: V hlasování o NEJpraxi za rok 2019 zvítězil Tábor

Hlasování "NEJpraxe Zdravých měst 2019" probíhalo několik měsíců na facebookových stránkách NSZM. Hlasovalo se od vyhlášení na podzimní Škole Zdravých měst do konce roku 2019.

Ocenění Zdravému městu Tábor bude předáno dne 23. ledna 2020 na celostátní konferenci NSZM Síťujeme a podporujeme obce.

Tématiku alternativních pohonů v komunální technice města Tábor jsme podrobně zpracovali v našem článku Alternativní pohony v komunální technice TS Tábor.

Nově mají v Táboře již třetí komunální elektromobil. Tento má zabudovanou patentovanou nástavbu na ekologickou likvidaci plevele za využití mikrokapének vařící vody o teplotě 120°C. Nástavba Oeliatec bude v České republice jako první ve stálém provozu.

Cena za elektromobil i s touto nástavbou, která obsahuje čerpadlo také na bateriový pohon a je možné v ní využívat i neupravenou dešťovou vodu, byla celkem 1 450 000 Kč bez DPH. Dotace od Ministerstva životního prostředí v rámci výzvy „Vozidla na alternativní pohony“ činila 500 000 Kč.

Technické služby Tábor usilují o ústup od chemického hubení plevele. Tato ekologická likvidace spočívá ve využití termického šoku za použití páry a kapének. Tomu není schopno vzdorovat 90 % rostlin, dojde ke spálení buněčných jader, rozpadu chlorofylu a rozpojení elektro transportního řetězce v rostlině. K trvalému zahubení většiny rostlin je potřebná aplikace 3 krát během jednoho roku. Ekonomicky je tato technologie několikanásobně finančně náročnější v porovnání s použitím pesticidů. Nicméně ekologické výhody jsou zřejmé.

Zdravé město Tábor suverénně zvítězilo mezi 26 zpracovanými příklady dobré praxe v hlasování NSZM ČR. Požádali jsme proto jednatele Technických služeb Tábor Michala Polaneckého o krátký rozhovor.

Co pro Vás osobně vítězství v tomto hlasování znamená?

Radost, že to co děláme, dává smysl a můžeme být inspirací i pro druhé. Obecně mám rád projekty, které jsou uchopitelné a otestované v praxi. Pokud nám ještě zvyšují produktivitu práce a šetří provozní náklady, tak je to ideální.

Představujete praxi "Alternativní pohony v komunální technice" a jste tak důkazem, že alternativní pohony mají v komunální technice své místo. Co byste poradil těm, kteří se zavádění alternativních pohonů obávají?

Důležité je vybrat techniku k tomu, k čemu má být určená a nekoukat jen na nejlevnější řešení.

Sami v praxi zjišťujeme, že některá očekávání se nenaplní v plném rozsahu. Nepřeceňovat alternativní pohony dle marketingové kampaně výrobců a ověřovat si realitu v praxi. Komunální technika je specifická a klade důraz na výkon a univerzálnost. V tomto parametru ještě alternativní pohony pokulhávají a čeká je několik let vývoje.

Budete i nadále pokračovat v zavádění alternativních pohonů v Technických službách Tábor?

Pokud najdeme využití a vhodné technické řešení, tak ano. V současné době nám dorazil třetí komunální elektromobil s nástavbou na ekologickou likvidaci plevele pomocí páry o teplotě 120 °C. Právě v údržbě zeleně vidíme velký potenciál elektromobilů. Také letos koupíme dva nákladní vozy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).


Zdroj: NSZM ČR, TS Tábor

Foto: zdroj NSZM ČR, TS Tábor

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ