Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nové fotovoltaické panely na dvou městských budovách v Turnově

| zdroj: Turnov0

photovoltaic-2814504_640
zdroj: pixabay

Město Turnov investovalo do fotovoltaických elektráren, s financováním výrazně pomohla dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Fotovoltaické panely na střechách budov jsou současným trendem. Ve spojení s rozvojem komunitní energetiky – tedy sdílením vyprodukované energie například napříč městskými organizacemi – může fotovoltaika posílit energetickou soběstačnost města.

„Zájmem města je nadále snižovat množství elektřiny nakoupené ze sítě, proto bude většina vyrobené elektřiny využita přímo v objektech, kde jsou elektrárny nainstalovány. Tzv. přetoky (tedy energie, kterou není možno bezprostředně spotřebovat v daném objektu) pak město využije v dalších odběrných místech, typicky v budovách v centru, na kterých z důvodů památkové ochrany není možné o solárních elektrárnách uvažovat. Tomu by měla pomoci tzv. komunitní energetika, která v současnosti konečně začíná nabývat reálné podoby,“ doplňuje místostarosta pro životní prostředí a energetiku Jan Lochman.

Zároveň se jedná o jeden z kroků k lepší ochraně životního prostředí díky vyššímu využití vlastní vyrobené elektřiny. Fotovoltaika produkuje čistou energii bez přímých emisí CO2 během provozu, snižuje spotřebu fosilních paliv nebo vody. Instalace na střechách navíc nevyžaduje žádný zábor další půdy.

V roce 2024 město Turnov investuje do instalace fotovoltaických panelů na budově Kulturního centra Střelnice a na střeše Polyfunkčního komunitního centra Fokusu Turnov. S financováním výrazně pomohla dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR, ve výzvě Nové obnovitelné zdroje v energetice. Cílem podpořeného projektu je snížení emisí skleníkových plynů, snížení spotřeby primární neobnovitelné energie a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, prostřednictvím systému fotovoltaické elektrárny s použitím referenčních panelů.

Investice do fotovoltaických elektráren dosáhla zhruba 2,542 mil. Kč, dotace činí něco přes 1,407 mil. Kč. Instalaci provedla firma Sunsmart Construction, a. s. O plánech na další směřování městské fotovoltaiky Jan Lochman říká: „Fotovoltaické elektrárny město postupně plánuje umístit i na další vhodné budovy. Před jejich instalací je však nutné vždy pečlivě prověřit technický stav objektů a především jejich střech. Vzhledem k očekávané životnosti solárních panelů více než 25 let musí být jistota, že i střecha pod nimi po tuto dobu nebude vyžadovat žádné zásahy.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ