Nezmeškejte termíny u dotačních titulů na ekologickou výchovu a výsadbu stromů

| zdroj: Kraj Vysočina0

zdroj: Kraj Vysočina

„Nezmeškejte možnost využít krajského dotačního programu Fondu Vysočiny nebo dalších grantových možností ke zlepšování životního prostředí v obcích“ připomíná radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek. Krajský úřad Kraje Vysočina přijímá žádosti do 15. 2. 2023 k dotačnímu titulu ve Fondu Vysočiny s názvem Ekologická výchova a příroda Vysočiny. Nově může být z programu financována i projektová příprava například výsadby a obnovy zeleně, obnovy polních cest nebo i realizace některých opatření.

Podrobnosti k tomuto dotačnímu titulu naleznete na www.fondvysociny.cz. Cílem dotačního programu je prostřednictvím environmentálního vzdělávání, přípravy projektů a aktivní péče zvýšit ve společnosti osobní zodpovědnost za současný a budoucí stav životního prostředí. Mezi další cíle patří posílení přirozených funkcí krajiny, podpora biodiverzity a zlepšení krajinného rázu a dále aktivizace veřejnosti a její zapojení do praktické ochrany přírody. Program má oproti minulým rokům dvojnásobnou alokaci finančních prostředků 2 mil. Kč a tři podprogramy, A. Ekologická výchova, B. Příprava projektů a C. Aktivní péče.

Vlastníci a nájemci lesa mohou od 1. 3. 2023 do 31. 5. 2023 podávat žádosti na nový dotační titul, který se nazývá Finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu (2022-2026) - program T. Ohlášení k tomuto dotačnímu titulu bude pro další období dle sdělení ministerstva zemědělství zpřístupněno po 21. 2. 2023.  Nové víceleté ohlášení bude stačit vyhotovit a podat před vyhotovením a podáním žádosti o příspěvek za rok 2022. Více informací na stránkách ministerstva zemědělství a dále na krajském semináři pro vlastníky lesů a odborné lesní hospodáře dne 3. 3. 2023 v Jihlavě.

„Finanční prostředky, které mohou vlastníci lesa obdržet na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu, mohou přispět k druhově pestřejší skladbě dřevin v lesních porostech, větší odolnosti lesů a posílení biodivezity,“ říká radní Kraje Vysočina  Pavel Hájek.

Dále informuje o zavedeném dotačním titulu Ministerstva zemědělství, který administrují pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, odboru životního prostředí a zemědělství podle Nařízení vlády č.30/2014 Sb. Také zde je třeba podat ohlášení příslušnému krajskému úřadu v případě, že vlastník lesa plánuje práce v lesních porostech a má zájem na ně čerpat dotace  - finanční příspěvek na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů do 40 let věku, ochranu lesa, štěpkování klestu po těžbě a jeho ponechání v porostech a vyhotovení lesních hospodářských plánů. Ohlášení se podává před zahájením prací, stejně jako v minulých letech, žádost o příspěvek je pak nutné podat do 3 měsíců od ukončení prací. „Jen v roce 2022 bylo našemu Krajskému úřadu podáno 4 375 žádostí o celkem 770 mil. Kč a díky této podpoře je velká šance, že lesy zničené kůrovcovou kalamitou budou v nejbližších letech znovu vysázeny a obnoveny“, doplnil Pavel Hájek.

Podle Českého statistického úřadu v roce 2021 v Česku převažovala plocha nově zalesněná listnatými dřevinami (52,1 %). Nejvíce se v loňském roce opět zalesňovalo v Kraji Vysočina - 9 310 ha, tj. 22,9 % celkového zalesňování v ČR a část výsadby byla podpořena finančními prostředky z Nařízení vlády č.40/2014 Sb., které administroval krajský úřad.

Na stránkách Ministerstva zemědělství k dispozici aktuální přehled podpory lesnictví ze všech programů v jeho gesci. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR nabízí poradenskou pomoc vlastníkům lesů v těchto věcech - https://www.svol.cz/publikace/

Z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 lze využít 1. výzvy AOPK OPŽP ZMV – Přírodě blízká opatření v krajině a sídlech též na výsadbu dřevin - viz např. Podaktivita 1.3.1.2.1 Vegetační a krajinné prvky (včetně skladebných prvků ÚSES) nebo Aktivita 1.3.1.4 Zakládání a obnova veřejné sídelní zeleně. Žádosti lze podávat do 7. 11. 2023. Bližší informace na https://dotace.nature.cz/-/aopk-opzp-zmv-1.-vyzva-sc-1.3 Pro konzultace se žadatel může obracet na příslušná regionální pracoviště AOPK ČR (https://dotace.nature.cz/web/dotace/kontakty#rp-schko-zdarske-vrchy).

Nadace ČEZ otevřela tradiční grantový program Stromy, do kterého se mohou přihlásit nejen obce, ale i školy nebo neziskové organizace. Na výsadbu alejí nebo zakládání nových sadů mohou získat grant až 150 tisíc korun.

V grantovém řízení bude podporována výsadba dřevin především v urbanizovaném prostředí nebo v jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu, či obnovu dřevin u veřejných budov, liniových dřevin, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, dřevin podél vodotečí a návesních nádrží, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu, alejí, stromořadí a dalších přírodně, či kulturně hodnotných lokalit.
Výsadba bude zahrnovat výsadbu stanovištně původních druhů dřevin a jejich odrůd (včetně pestrolistých a habituálně odlišných - kulovité, sloupovité, pyramidální).

Pro jarní výsadbu lze žádat v termínu 1. 2. - 28. 2. 2023 a pro podzimní výsadbu od 1. 6. - 31. 7. 2023.