Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nepřesnost nebo omyl?

| autor: Pavel Mohrmann0

Nepřesnost nebo omyl?

Úniky tepla, nehospodárnost, nedostatečný a zastaralý technický stav je i u veřejných budov mnohdy opomíjen. To stojí majitele budovy nemalé peníze.

PENB slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy - kvantifikuje veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a, podobně jako energetický štítek spotřebiče, zařazuje budovu do příslušné třídy v rozsahu A-G.

Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Lze ho zpracovat pro jakoukoliv budovu či její ucelenou část na základě dokladů především o spotřebě energie a není potřeba jí fyzicky vidět.

Z průkazu je tedy poznat, co nás to stojí, ale není poznat, kde a proč nás to tolik stojí. „To je potíž celého zákona o PENB. Řeší náročnost, ale opomíjí co jí způsobuje,“ říká ing. Josef Skopový, majitel firmy Meuta, zabývající se termografickým MEřením Uniku TeplA  a dodává: „Ani energetický audit nemusí být všespásný. Většinou se jedná o údaje na papíře vycházející především z požadavku udržení uživatelského komfortu. Pokud se nezaměří konkrétní místa úniků tepla, stále nebude jasné, kde teplo z budovy uniká.“

„Vyšetření“ stavby, pomocí termovizních fotografií v kombinaci s technickými parametry budovy může technikovi jasně načrtnout, kde je chyba a jak nejefektivněji ji odstranit. „Dobrý technik s přirozeným „selským rozumem“ může odhalit problematická místa. Nemusí být ani ekonom a ani energetik,“ připomíná Josef Skopový.

Mapování energetických úniků je součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, který je dotovaný Evropskou unií. Zaměřuje se na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Měření úniku tepelné energie z budov už využilo například město Kladno, které na projektu spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu u Kladna.

Foto: ilustrační/ Wikimedia Commons

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert