Reklama

19. 5. 2020  |  Téma  |  Autor: Pavel Mohrmann

Nepřesnost nebo omyl?

Velmi častý problém je ve významu údajů, které dokládá Průkaz energetické náročnosti budovy, PENB. Tento doklad, obsahující čísla získaná výpočtem, řeší energetickou náročnost užívání budovy, což se mylně zaměňuje za řešení technické.

Úniky tepla, nehospodárnost, nedostatečný a zastaralý technický stav je i u veřejných budov mnohdy opomíjen. To stojí majitele budovy nemalé peníze.

PENB slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy - kvantifikuje veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a, podobně jako energetický štítek spotřebiče, zařazuje budovu do příslušné třídy v rozsahu A-G.

Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Lze ho zpracovat pro jakoukoliv budovu či její ucelenou část na základě dokladů především o spotřebě energie a není potřeba jí fyzicky vidět.

Z průkazu je tedy poznat, co nás to stojí, ale není poznat, kde a proč nás to tolik stojí. „To je potíž celého zákona o PENB. Řeší náročnost, ale opomíjí co jí způsobuje,“ říká ing. Josef Skopový, majitel firmy Meuta, zabývající se termografickým MEřením Uniku TeplA  a dodává: „Ani energetický audit nemusí být všespásný. Většinou se jedná o údaje na papíře vycházející především z požadavku udržení uživatelského komfortu. Pokud se nezaměří konkrétní místa úniků tepla, stále nebude jasné, kde teplo z budovy uniká.“

„Vyšetření“ stavby, pomocí termovizních fotografií v kombinaci s technickými parametry budovy může technikovi jasně načrtnout, kde je chyba a jak nejefektivněji ji odstranit. „Dobrý technik s přirozeným „selským rozumem“ může odhalit problematická místa. Nemusí být ani ekonom a ani energetik,“ připomíná Josef Skopový.

Mapování energetických úniků je součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, který je dotovaný Evropskou unií. Zaměřuje se na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Měření úniku tepelné energie z budov už využilo například město Kladno, které na projektu spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu u Kladna.

 

Foto: ilustrační/ Wikimedia Commons

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI