Návratnost by neměla být jediným rozhodovacím kritériem při realizaci FVE

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: PKV Build0

PKV_hlavní obr
zdroj: unsplash

Cena elektřiny klesá, proto se může kdokoli ptát, zda se fotovoltaika vyplatí. S klesající cenou se prodlužuje návratnost investice. Na výrobu elektřiny ze slunce je ovšem možné nahlížet jinou optikou. I toto téma zaznělo na webináři PKV BUILD s.r.o s názvem Fotovoltaika 2024.

Seminář otevřel velmi zajímavou přednáškou Ondřej Vaněk, ředitel rozvoje obchodu společnosti PKV Build, s.r.o. Především zmínil odlišné pohledy na důvody zřizování fotovoltaických elektráren.

Jedním z těchto úhlů pohledu může být třeba nezávislost nebo snižování uhlíkové stopy. Ona závratná cena elektrické energie z roku 2022 pravděpodobně již nikdy nebude. Jde však také o to, že člověk, který se rozhodne vybudovat FVE, buduje zdroj s nízkou fixní cenou energie na dobu životnosti, což je 30 let.

Současná cena je stále o 110 % vyšší, než ta před energetickou krizí. Přesto není dobré se při rozhodování, zda vlastní sluneční elektrárnu ano či ne, zaměřovat pouze na hledisko návratnosti. Fotovoltaika je dlouhodobý projekt na 30 let a s tím je nutné do něho vstupovat. Pakliže vezmeme v úvahu náklad na 1 kWp ve výši 22 000 Kč, budeme počítat s dobou životnosti 30 let a zároveň víme, že onen 1 kWp vyrobí ročně v našich podmínkách 1 MWh, vyjde nám, že tato vyrobená MWh stojí 733 Kč. Cena na burze za MWh je 2000 až 2500 Kč

PKV_Obr do textu
PKV

Pokud na svou výrobnu elektřiny realizátor použije dotaci, klesne cena na 513 Kč. To je velmi zásadní rozdíl v porovnání s cenami na burze.

Dle prognóz ČEPSu bude v roce 2030 v Česku chybět 14 TWh elektřiny. Důvody jsou odklon od uhelných a plynových zdrojů, rozvoj elektromobility a zvyšování standardu v budovách – nárůst energetické náročnosti topení a chlazení.

Ceny komponent na pořízení fotovoltaických elektráren klesají. Kolem roku 2010 stála 1 kWp solární energie přibližně 90 000 Kč. Dnes je to něco přes 20 tisíc. Důvodů současných nízkých cen je několik. Jedním z nich je velmi tvrdý boj mezi čínskými výrobci, dalším důvodem bylo loňské zavedení antidampingových cel čínského zboží dováženého do USA, čímž se nabídka přesměrovala do Evropy, dále ochlazení trhu a zároveň zdražení peněz. Tato situace ale nepotrvá a ceny se určitě začnou zvedat.