Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nakládání s nebezpečnými odpady v České republice

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MŽP ČR0

nebezpečné odpady.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pexels

Podle zákona o odpadech má každá obec povinnost určit místa pro oddělené soustřeďování nebezpečných složek komunálního odpadu, tedy nebezpečné odpady obec od občanů sbírá, a to alespoň ve stanovených termínech, minimálně dvakrát ročně.

Nebezpečné odpady

Mezi nebezpečné odpady řadíme odpady, které vykazují alespoň jednu nebezpečnou vlastnost uvedenou v příloze nařízení komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014, kterým se nahrazuje příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpadech (dále jen „nařízení č. 1357/2014“).

Mezi nebezpečné vlastnosti odpadu patří např. toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost a ekotoxicita. Jako příklad nebezpečných odpadů lze uvést odpady polychlorovaných bifenylů (PCB), perzistentních organických polutantů (POPs), infekční zdravotnické odpady nebo odpady obsahující rtuť či odpady z výrob převážně používající nebezpečné chemikálie ve výrobním procesu.

Hodnocení nebezpečných vlastností odpadů

Hodnocení nebezpečných vlastností odpadů probíhá prostřednictvím elektronického systému pro administraci hodnocení nebezpečných vlastností odpadů (HNVO).

Nebezpečné odpady a obce
Soustřeďování nebezpečných komunálních odpadů musí být obcí prováděno pouze na místech s obsluhou (např. sběrné dvory) nebo v zařízení určeném pro nakládání s odpady (např. mobilní sběr odpadu), ve kterých obsluha nebezpečné odpady přebírá.

Chyby při nakládání s nebezpečnými odpady

Sběr nebezpečných odpadů od občanů v obcích probíhá většinou bez problémů. Občané již dokáží nebezpečné odpady rozpoznat a správně je odnášejí obvykle do obecních sběrných dvorů.

Nejčastěji se chybovalo ve správném nakládání s odpady z azbestu, který je velmi nebezpečným karcinogenním odpadem, v posledních letech se ale povědomí občanů o správném nakládání s odpadem z azbestu (např. eternitové střechy) zlepšuje.

Pomáhá tomu i osvěta MŽP například vydaný metodický pokyn MŽP připravený ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem zdravotnictví, včetně popsaného postupu pro stavební úřady, jak v rámci povolování stavebních úprav, nástavby nebo přístavby a povolování odstraňování staveb minimalizovat rizika při manipulaci s odpady z azbestu.

Nebezpečné odpady a zařízení k nakládání s nebezpečnými odpady
Nebezpečné odpady z podniků jsou předávány do zařízení k nakládání s nebezpečnými odpady. Pokud zařízení dodržuje veškeré právní předpisy, pak jsou odpady správně využity nebo odstraněny. Problémy se objevují u nesolidních firem, které odpady přijmou, následně jdou do likvidace a odpad není správně zpracován, což se dá ale eliminovat tím, že původci předají své odpady do prověřených spolehlivých zařízení k nakládání s odpady.

Zařazování nebezpečných složek komunálního odpadu

Odděleně soustřeďované nebezpečné složky komunálního odpadu obec zařazuje pod katalogová čísla skupiny 20 Katalogu odpadů. Obaly od barev, a to i s minimálním obsahem barvy, se prioritně zařadí jako 20 01 27* barvy, tiskařské barvy, lepidla a pryskyřice obsahující nebezpečné látky nebo 20 01 28 barvy, tiskařské barvy, lepidla a pryskyřice.

Zákaz mísení nebezpečných odpadů

Podle nového zákona o odpadech není možné u původce upustit od odděleného soustřeďování nebezpečných odpadů. Dokonce platí, že mísení nebezpečných odpadů navzájem nebo s ostatními odpady, látkami nebo materiály je zakázáno.

Nebezpečné odpady nemusí být soustřeďovány odděleně, pokud jsou splněny podmínky zákona, tj. mísení nebezpečných odpadů je povoleno pouze, pokud k němu dochází v rámci úpravy odpadů v zařízení k úpravě, využití nebo odstranění odpadu, a to pokud to umožňuje povolení provozu takového zařízení. Celé znění metodického pokynu najdete zde:

Metodicky pokyn Zarazovani odpadu.pdf

Negativní vliv nebezpečných odpadů

Nebezpečné odpady mohou poškozovat lidské zdraví či životní prostředí, a proto jim je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. K negativnímu působení nebezpečných odpadů může docházet na místě jejich vzniku, při transportu a v blízkosti místa jejich odstranění.

Článek vznikl za podpory klastru Wasten

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

Wasten_EU.jpg
logo_wasten.png
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert