Na Větruši převzali ocenění vítězové soutěže Skleněná popelnice 2022

| zdroj: Ústecký kraj0

aktuality
zdroj: Ústecký kraj/ Náměstkyně Lubomíra Mejstříková s Irenou Jeřábkovou převzaly i čestné ocenění pro Ústecký kraj

Soutěž Skleněná popelnice každoročně vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s. Své třídičské síly v něm měří všech 352 obcí kraje, zapojených do systému EKO-KOM.

Zástupci nejlepších obcí si dnes převzali na Větruši v Ústí nad Labem ocenění za svou snahu. Napříč všemi kategoriemi se mezi nejlepšími umístily opět obce a města, která bodují každý rok.

„Je vidět, že mají systém třídění dlouhodobě dobře a konzistentně nastaven a přináší jim výsledky,“ komentovala úspěchy obcí ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.

„Obyvatelům kraje je pro tříděný sběr odpadů aktuálně k dispozici téměř 23 tisíc barevných kontejnerů ve veřejném prostoru a dalších 37 tisíc menších nádob, které mají lidé umístěné přímo u svých domovů. V Ústeckém kraji je tedy možné odkládat využitelné složky odpadů, jako jsou papír, plasty, sklo, kovy a nápojové kartony do téměř 60 tisíc sběrných nádob. Doufám, že v letošním ročníku soutěže uspějí i další obce a města našeho kraje. Bude to důkaz, že se v nakládání s odpady náš region stále zlepšuje,“ dodala Lubomíra Mejstříková, náměstkyně hejtmana pro oblast životního prostředí.

Soutěž Skleněná popelnice je součástí projektu Intenzifikace odděleného sběru v Ústeckém kraji, realizovaného krajem a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Jak název napovídá, jeho cílem je zvýšení množství vytříděných využitelných složek odpadů v kraji. Minulý rok se konal již devatenáctý ročník soutěže.

„V porovnání s průměrem ČR ve výtěžnosti tříděného odpadu stále trochu pokulháváme, nicméně dosažené výsledky ukazují, že se Ústecký kraj výrazně neztrácí a jeho obyvatelům se daří třídit. Ať už v rámci svých obecních systémů, přímo do barevných kontejnerů, nebo třeba do sběrných dvorů či výkupen druhotných surovin.Do budoucna nás ale čekají ještě další výzvy v odpadovém hospodářství. A to jak v otázce splnitelnosti recyklačních cílů, tak také v posílení samotného třídění a odklonu využitelných odpadů od skládkování. A já pevně věřím, že je Ústecký kraj zvládne splnit,“ shrnula situaci v Ústeckém kraji regionální manažerka EKO-KOM, a.s., Alice Karlíková.

V Ústeckém kraji vytřídil v průměru každý obyvatel za loňský rok bezmála 75 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Celorepublikový průměr byl jen o málo vyšší. Průměrný Čech vytřídil v loňském roce 78 kilogramů odpadu.

Výsledky soutěžních kategorií:

3 Město Louny Louny
4 Město Varnsdorf Děčín
5 Město Lovosice Litoměřice

Ocenění každoročně přebírá také „Skokan roku“, tedy město či obec, které se v meziročním srovnání výsledků třídění odpadů posune o nejvíce příček směrem nahoru. Tento titul v rámci soutěže Skleněná popelnice 2022 získala obec Rtyně nad Bílinou.