Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na Větruši převzali ocenění vítězové soutěže Skleněná popelnice 2022

| zdroj: Ústecký kraj0

aktuality
zdroj: Ústecký kraj/ Náměstkyně Lubomíra Mejstříková s Irenou Jeřábkovou převzaly i čestné ocenění pro Ústecký kraj

Soutěž Skleněná popelnice každoročně vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s. Své třídičské síly v něm měří všech 352 obcí kraje, zapojených do systému EKO-KOM.

Zástupci nejlepších obcí si dnes převzali na Větruši v Ústí nad Labem ocenění za svou snahu. Napříč všemi kategoriemi se mezi nejlepšími umístily opět obce a města, která bodují každý rok.

„Je vidět, že mají systém třídění dlouhodobě dobře a konzistentně nastaven a přináší jim výsledky,“ komentovala úspěchy obcí ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.

„Obyvatelům kraje je pro tříděný sběr odpadů aktuálně k dispozici téměř 23 tisíc barevných kontejnerů ve veřejném prostoru a dalších 37 tisíc menších nádob, které mají lidé umístěné přímo u svých domovů. V Ústeckém kraji je tedy možné odkládat využitelné složky odpadů, jako jsou papír, plasty, sklo, kovy a nápojové kartony do téměř 60 tisíc sběrných nádob. Doufám, že v letošním ročníku soutěže uspějí i další obce a města našeho kraje. Bude to důkaz, že se v nakládání s odpady náš region stále zlepšuje,“ dodala Lubomíra Mejstříková, náměstkyně hejtmana pro oblast životního prostředí.

Soutěž Skleněná popelnice je součástí projektu Intenzifikace odděleného sběru v Ústeckém kraji, realizovaného krajem a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Jak název napovídá, jeho cílem je zvýšení množství vytříděných využitelných složek odpadů v kraji. Minulý rok se konal již devatenáctý ročník soutěže.

„V porovnání s průměrem ČR ve výtěžnosti tříděného odpadu stále trochu pokulháváme, nicméně dosažené výsledky ukazují, že se Ústecký kraj výrazně neztrácí a jeho obyvatelům se daří třídit. Ať už v rámci svých obecních systémů, přímo do barevných kontejnerů, nebo třeba do sběrných dvorů či výkupen druhotných surovin.Do budoucna nás ale čekají ještě další výzvy v odpadovém hospodářství. A to jak v otázce splnitelnosti recyklačních cílů, tak také v posílení samotného třídění a odklonu využitelných odpadů od skládkování. A já pevně věřím, že je Ústecký kraj zvládne splnit,“ shrnula situaci v Ústeckém kraji regionální manažerka EKO-KOM, a.s., Alice Karlíková.

V Ústeckém kraji vytřídil v průměru každý obyvatel za loňský rok bezmála 75 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Celorepublikový průměr byl jen o málo vyšší. Průměrný Čech vytřídil v loňském roce 78 kilogramů odpadu.

Výsledky soutěžních kategorií:

Kategorie do 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Obec Doubice Děčín
2 Obec Měděnec Chomutov
3 Obec Ploskovice Litoměřice
4 Obec Kyškovice Litoměřice
5 Obec Hříškov Louny
Kategorie nad 501 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Obec Libčeves Louny
2 Obec Staré Křečany Děčín
3 Obec Chotěšov Litoměřice
4 Obec Lipová Děčín
5 Obec Třebušín Litoměřice
Kategorie do 3 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Město Hoštka Litoměřice
2 Město Třebenice Lovosice
3 Městys Loučná pod Klínovcem Chomutov
4 Město Brozany nad Ohří Litoměřice
5 Město Libochovice Litoměřice
Kategorie nad 3 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Město Žatec Louny
2 Město Roudnice nad Labem Litoměřice
3 Město Louny Louny
4 Město Varnsdorf Děčín
5 Město Lovosice Litoměřice

Ocenění každoročně přebírá také „Skokan roku“, tedy město či obec, které se v meziročním srovnání výsledků třídění odpadů posune o nejvíce příček směrem nahoru. Tento titul v rámci soutěže Skleněná popelnice 2022 získala obec Rtyně nad Bílinou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ