Myslivci vysadili v Komorní Lhotce slivoně a jabloně

| zdroj: ČEZ0

2-mensi
zdroj: cez.cz

Mezi beskydskou vesnicí Komorní Lhotka a místní části Hliníky vysadili místní občané pod patronací myslivců stromořadí 40 vzrostlých slivoní a 20 jabloní. Na výsadu přispěla obci 150 tisíc korun Nadace ČEZ.

„Stromořadí Hliníky je 420 metrů dlouhá liniová výsadba, která v obci vytvořila další velmi důležitý prvek. Přispěje k udržení vody v krajině, posílí biodiverzitu, zlepší možnost migrace živočichů a zpomalí nebo i zastaví rozrušování a následnou degradaci půdy,“ řekl starosta Komorní Lhotky Ivo Sztefek a dodal, že jde zároveň o obnovu krajinného prvku, který se na tomto místě nacházel dříve.

Myslivci s pomocí občanů a dalších dobrovolníků vysadili několik odrůd jabloní (matčino, ontário, míšeňské, gráfštýnské i slivoní (čačanská lepotica, durancie, wangenheimova). Na výsadbu stromů v obci přispěli energetici také vloni, když myslivce podpořili částkou přesahující 113 tisíc korun.

V roce 2023 podpořila Nadace ČEZ výsadbu stromů v Moravskoslezském kraji částkou přesahující milion korun, letos jen v prvním kole rozdělila mezi žadatele z kraje bezmála 900 tisíc. Nové stromy díky energetikům porostou nejen v Komorní Lhotce, ale také v Hlučíně, Šilheřovicích, Frenštátě pod Radhoštěm, Sviadnově, Střítěži, Štramberku a Hukvaldech. Nadace ještě chystá druhé grantové kolo, žádosti bude přijímat od 1. června do 31. července 2024. O příspěvek mohou požádat nejen obce, ale také školy, hasiči, skauti a další neziskové organizace.