Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Most se chce přidat k většině měst a obcí. Znovu zavádí poplatek za odpad

| autor: Martina Jandusova0

Zbraslav-Závist,_kontejnery_na_papír_a_plasty
zdroj: wikimedia.org

Po šestnácti letech, kdy od svých občanů nevybíralo za odpady ani korunu, se město Most vrací k poplatkům za komunální odpad. Radnici k tomu dohnala ekonomická realita, jelikož náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu a zajišťování čistoty města nestále stoupají.

Nedostatečné třídění

Pro Most je nezbytné nutné zvýšit množství vytříděných odpadů, které není na příliš vysoké úrovni. V současné době občané města na osobu vyprodukují 230 kg směsného komunálního odpadu za rok. Limit je ovšem nastaven na 180 kg a město musí hradit poplatky za nadprodukci odpadu.

V budoucnu by se situace mohla významně zhoršit, jelikož v roce 2029 bude dovoleno pouze 120 kg směsného odpadu na osobu. Poplatek, který má vlastně charakter pokuty, by se ze současné tisícikoruny za tunu vyšplhal na 1 850 Kč.

Radnice si je tak vědoma, že pokud zásadně nesníží množství nevytříděného odpadu, bude jen tento poplatek město stát téměř 13 milionů korun. „Miliony z městské pokladny, které by město jinak mohlo využít nejen na další zkvalitňování komunálního hospodářství, ale také třeba k podpoře sportu či kultury,“ uvádí primátor Mostu.

Náklady na zajištění komunálního odpadu se navíc neustále zvyšují. Zatímco v roce 2009 muselo město na tuto službu vynaložit zhruba 35 milionů korun, v loňském roce to bylo již více než 65 milionů Kč. I proto se radnice rozhodla, že znovuzavede poplatek za komunální odpad. „Platit za odpad je navíc, až na několik výjimek, běžné v dalších obcích a městech napříč republikou,“ doplňuje město v tiskové zprávě.

2,30 Kč za osobu za den

Poplatek je navržen ve výši 840 Kč ročně, což představuje pouhých 2,30 Kč za osobu za den, a bude využit na zkvalitňování komunálního hospodářství. „Veškeré vybrané poplatky budou využity například na pořizování velkokapacitních nadzemních a polopodzemních kontejnerů na směsný i tříděný odpad, pořídí se za ně více odpadkových košů včetně chytrých lisovacích, zvýší se intenzita vývozu odpadu či zajistí větší čistota v okolí odpadových nádob,“ uvádí Most.

Poplatek budou hradit fyzické osoby s trvalým pobytem v Mostě včetně dětí a vlastníci nemovitostí (bytu, rodinného domu, domu pro rodinnou rekreaci), ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna v Mostě. Kromě osob, které jsou z placení osvobozeny ze zákona, město navíc zbavuje této povinnosti osoby starší 65 let.

Uvědomujeme si, že senioři jsou osobami ohroženými příjmovou chudobou, a to i vlivem nedávno přijatých opatření vlády. Vážíme si dosavadní práce seniorů, kterou pro společnost a město vykonali, a tímto jim vyjadřujeme svůj dík," vysvětluje primátor Hrvol.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ