Po šestnácti letech, kdy od svých občanů nevybíralo za odpady ani korunu, se město Most vrací k poplatkům za komunální odpad. Radnici k tomu dohnala ekonomická realita, jelikož náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu a zajišťování čistoty města nestále stoupají.
Nedostatečné třídění
Pro Most je nezbytné nutné zvýšit množství vytříděných odpadů, které není na příliš vysoké úrovni. V současné době občané města na osobu vyprodukují 230 kg směsného komunálního odpadu za rok. Limit je ovšem nastaven na 180 kg a město musí hradit poplatky za nadprodukci odpadu.
V budoucnu by se situace mohla významně zhoršit, jelikož v roce 2029 bude dovoleno pouze 120 kg směsného odpadu na osobu. Poplatek, který má vlastně charakter pokuty, by se ze současné tisícikoruny za tunu vyšplhal na 1 850 Kč.
Radnice si je tak vědoma, že pokud zásadně nesníží množství nevytříděného odpadu, bude jen tento poplatek město stát téměř 13 milionů korun. „Miliony z městské pokladny, které by město jinak mohlo využít nejen na další zkvalitňování komunálního hospodářství, ale také třeba k podpoře sportu či kultury,“ uvádí primátor Mostu.
Náklady na zajištění komunálního odpadu se navíc neustále zvyšují. Zatímco v roce 2009 muselo město na tuto službu vynaložit zhruba 35 milionů korun, v loňském roce to bylo již více než 65 milionů Kč. I proto se radnice rozhodla, že znovuzavede poplatek za komunální odpad. „Platit za odpad je navíc, až na několik výjimek, běžné v dalších obcích a městech napříč republikou,“ doplňuje město v tiskové zprávě.
2,30 Kč za osobu za den
Poplatek je navržen ve výši 840 Kč ročně, což představuje pouhých 2,30 Kč za osobu za den, a bude využit na zkvalitňování komunálního hospodářství. „Veškeré vybrané poplatky budou využity například na pořizování velkokapacitních nadzemních a polopodzemních kontejnerů na směsný i tříděný odpad, pořídí se za ně více odpadkových košů včetně chytrých lisovacích, zvýší se intenzita vývozu odpadu či zajistí větší čistota v okolí odpadových nádob,“ uvádí Most.
Poplatek budou hradit fyzické osoby s trvalým pobytem v Mostě včetně dětí a vlastníci nemovitostí (bytu, rodinného domu, domu pro rodinnou rekreaci), ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna v Mostě. Kromě osob, které jsou z placení osvobozeny ze zákona, město navíc zbavuje této povinnosti osoby starší 65 let.
„Uvědomujeme si, že senioři jsou osobami ohroženými příjmovou chudobou, a to i vlivem nedávno přijatých opatření vlády. Vážíme si dosavadní práce seniorů, kterou pro společnost a město vykonali, a tímto jim vyjadřujeme svůj dík," vysvětluje primátor Hrvol.
Komentáře