Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Moderní energetika pro domácnosti a firmy: soběstačnost, akumulace a další chytrá řešení

| autor: Hana Tomášková0

Moderní energetika pro domácnosti a firmy: soběstačnost, akumulace a další chytrá řešení

V rámci uvedeného veletrhu proběhla 21.3.2019 konference Moderní energetika pro domácnosti a firmy: soběstačnost, akumulace a další chytrá řešení. Akci pořádali Obnovitelně.cz, Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace, AKU BAT CZ a Svaz moderní energetiky.

Fotovoltaika je levnější než vítr, se kterým MPO počítá,“ říká Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Popisuje nezadržitelný trend, podle kterého se bude energetika dále měnit.

Jedním ze základních impulsů k proměně vpřed je Energetický balíček EU. MPO vypracovalo strategii, která bude brzdit rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030 – de facto nepočítá s novou etapou levné fotovoltaiky.

Zimní energetický balíček EU zahrnuje mimo jiné jednodušší pravidla pro sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů. Města nebo obce využijí elektřinu ze solárních elektráren na střechách škol nebo jiných areálů na svém území.

Tarifní struktura má zohledňovat výhody decentralizované energetiky i přínosy obnovitelných zdrojů. Nezanedbatelná je i povinnost zajistit nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily u novostaveb.

V roce 2016 vstoupila v účinnost novela Energetického zákona,“ vysvětluje Pavel Doucha z Doucha Šikola advokáti s.r.o. Díky této novele lze provozovat malé fotovoltaické elektrárny do 10 kWp bez licence od ERÚ.

Od roku 2018 jsou platná nová pravidla provozu distribuční soustavy. Do roku 2021 by měly být schváleny zákony vyhovující evropským směrnicím o aktivních zákaznících a agregátorech. Aktivní zákazníci zůstávají zákazníky (např. domácnosti), nejde o licencované podnikatele.

Agregátoři, jakožto nový podnikatelský subjekt, budou zprostředkovateli, kteří zajišťují nákup nejvýhodnější elektřiny, výkup energie z fotovoltaiky, mohou zajistit podíl aktivních zákazníků na provozu distribuční soustavy apod.

Jsme třetí nejhorší za Estonskem a Bulharskem,“ varuje Ondřej Šumavský z Aliance pro energetickou soběstačnost, když upozorňuje na fakt, že Česká republika má třetí energeticky nejnáročnější ekonomiku mezi zeměmi EU.

O tepelných čerpadlech, kterým se budeme věnovat v samostatném článku, hovořil pan Jaroslav Šuvarskýzakladatel S-Power Energies.

O tom, jak zásadní je vliv projektanta na řešení koncepce automatizace budov už ve fázi tvorby projektové dokumentace, promluvil pan Michal Petřík, šéf firmy Buildsys. „Projektant určuje to, jak se mi budova bude dalších 20 let chovat,“vysvětluje.

Zároveň poukazuje na to, že investice do automatizace tvoří cca 2 % z celkových nákladů a přitom znamená propastný výsledný rozdíl v provozu. Automatizace řízení budov může řešit i koncentraci CO2 v budovách, což má zásadní vliv na kvalitu života.

Dnešní investiční dotace se týkají rodinného modulu a fotovoltaiky na střechu. O financích a dotacích mluvili pánové Richard Čada za ČSOB a Martin Kotěra ze SFŽP. Této tematice se budeme věnovat v dalším článku.

O možnosti využití solárních elektráren, akumulaci energie a programu Nová zelená úsporám diskutovali také zástupci ČEZ Solární, EGÚ Brno nebo SWH Groups. Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace, vidí za rok 2018 jasný nárůst v instalacích fotovoltaických systémů.

„Žádostí je ale v porovnání s cizinou velmi malé množství. Stát nestíhá zprocesovat žádosti. Nová zelená úsporám funguje dobře, ale bylo by lepší ji nastavit jinak,“ doplňuje Jan Krčmář.

Fotovoltaika je budoucnost,“ říká Pavel Hrzina z ČVUT/ Solární asociace. Fotovoltaiku vidí jako jediné řešení pro domkaře. Jiné OZE než FVE jsou problematické. Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit systém zvyšující energetickou soběstačnost (systémy vše v jednom, systémy skládané, AC link a DC link, dálkové řízení systémů).

O možnosti akumulace v průmyslu, o Li-on technologii, o nárocích na přenos a distribuci energie, o sdílených bateriových úložištích, o průběhu legislativního procesu energetického zákona a dalších tématech hovořili v posledním bloku pánové Jan Fousek, ředitel asociace AKU BAT, Martin Panáč ze Siemens, Lubomír Kohout z Nimble Energy a Tomáš Pastrňák z Energon Advanced Energetics.

Konference přinesla mnoho podnětů k zamyšlení, jak zajistit energetickou soběstačnost. Jde především o lokální výrobu maxima energie z FVE na střechách objektů, o snížení spotřeby směrem k pasivním, nulovým nebo lépe plusovým domům, o akumulaci energie na úrovni distribuční soustavy a o centrální řešení nedostatků energie mimo fotovoltaickou sezónu.

Foto: Foto: Petr Jarolímek/ Průmyslová ekologie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert