Malé komunální čistírny odpadních vod jsou často odkázány na převoz přebytečného kalu do jiné lokality k dalšímu zpracování, a to z toho důvodu, že pořizovací náklady na kalovou koncovku jsou nad jejich možnostmi. Jedním z možných řešení, jak se efektivně vypořádat s kalem, je využití mobilního zařízení, jež je možné provozovat v rámci několika obcí.
Před pár dny dorazila do plzeňského kraje z Brna nová mobilní jednotka k odvodnění čistírenských kalů. V tomto případě obec, jež je skládá ze dvou částí a ze dvou komunálních čistíren odpadních vod tak vyřešila jedním zařízením problém s odvozem přebytečného kalu.
Zařízení se vedle zajímavé ceny prezentuje i nízkou spotřebou energie a tedy nízkými provozními náklady. Mobilní jednotku lze snadno převážet, neboť je umístěna na vozíku a lze ji tedy zapojit na tažné zařízení.
Mobilní jednotka je složená ze stanice pro přípravu flokulantu, odvodňovacího zařízení AS-DEHYDRATOR a šnekového dopravníku k transportu kalu do sběrné nádoby. Obsluha zařízení není nikterak náročná a zvětší části je provoz řízen automaticky.
Obsluha čistírny odpadních vod je samozřejmě zaškolena tak, aby byla schopna samostatně obsluhovat mobilní jednotku. Obce si tak odvodněním kalů na místě sníží provozní náklady na jejich likvidaci.
Vladimír Kučera - kocera@seznam.cz 28.6.2023 23:04
Dobrý den jaká je cena děkuji za odpověď