Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ministři podepsali deklaraci o boji proti přeshraničnímu znečištění ovzduší

| zdroj: MŽP0

mzp_deklarace_s_Polskem_k_ovzdusi.002
zdroj: mzp.cz

Ministr životního prostředí Petr Hladík podepsal s polskou ministryní klimatu a ochrany životního prostředí Annou Moskwovou společnou deklaraci, která potvrzuje připravenost obou stran realizovat opatření k omezení přeshraničního přenosu znečištění ovzduší. Deklaraci iniciovalo a připravilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Kroky na obou stranách hranice ke snížení znečištění ovzduší je nezbytné vzájemně koordinovat.

„Přeshraniční znečištění ovzduší je velký a v Evropě doposud nedostatečně řešený problém, který zdaleka nepostihuje pouze Česko nebo Polsko, ale probíhá v celé EU a příspívají k němu i regiony mimo území Unie. My jsme dnes nicméně s Polskem jasně vyjádřili, že nám přeshraniční znečištění ovzduší a jeho řešení není lhostejné a jsme odhodláni společně přispět k jeho omezení. V ČR je nejsilněji přeshraničním přenosem zatížen Moravskoslezský kraj, který zároveň společně s polskou částí Slezska patří mezi nejvíce znečištěné regiony EU. Proto jsem velice rád, že se nám podařilo identifikovat klíčové nástroje a kroky, které by měly přispět ke snížení zdravotních dopadů na obyvatele na obou stranách hranice," vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Polsko-česká spolupráce v oblasti zlepšování kvality ovzduší probíhá od roku 2009. Společně s českým ministrem životního prostředí jsme se shodli na tom, že je nutné zavést nové společné iniciativy, které by pomohly posunout stávající spolupráci na další úroveň. Dnešní slavnostní setkání je dalším krokem k dosažení cíle, kterým je lepší kvalita života pro obce na obou stranách hranice," říká ministryně klimatu a ochrany životního prostředí Anna Moskwová.

Deklarací stvrzují partneři své odhodlání realizovat klíčová opatření identifikovaná ve strategických nástrojích obou zemí. Jedná se zejména o Národní program snižování emisí a jeho polskou obdobu Krajowy program ograniczania zanieczyszczenia powietrza.

Ministři také deklarují, že pro ochranu ovzduší zajistí adekvátní financování, včetně prostředků na realizaci regionálních programů zlepšování kvality ovzduší. To je velmi důležité, jelikož klíčovým opatřením i do budoucna bude výměna zastaralých kotlů na pevná paliva na obou stranách hranice, která bez adekvátního financování nemůže být úspěšně realizována. V neposlední řadě je deklarace zaměřena na pravidelnou výměnu informací o plánovaných opatření prostřednictvím mezistátní expertní skupiny.

Partneři se hlásí také k tomu, že budou usilovat o dosažení cílů stanovených v evropském legislativním rámci ochrany ovzduší, což je velmi významné s ohledem na současně projednávanou revizi směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší, v rámci které se na území EU plánuje významné zpřísnění imisních limitů od roku 2030.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert