Ministerstvo chce letos navýšit podporu obcím na výstavbu vodovodů a kanalizací

| zdroj: MZe0

17427376792_fc91aa5e67_c
zdroj: flickr.com

Ministerstvo zemědělství chce letos poskytnout další podporu obcím budujícím místní vodovody a kanalizace. S Ministerstvem financí (MF) jedná o navýšení financí, které bude možné využít i na obnovu obecních rybníků. Celkem by obce měly dostat navíc 1 miliardu korun.

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce posílit své programy Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací III., Podpora opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody I. a Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích II. Jejich prostřednictvím pomáhá financovat výstavbu vodovodů, kanalizací a obnovu rybníků ve vlastnictví obcí.

„Programy na vodovody, kanalizace a rybníky dobře fungují už léta a obce je využívají velmi často. Pomáhají jim zlepšovat život na venkově a také celkový charakter krajiny. Do programů chceme letos přidat 300 milionů korun z úspor ministerstva a o dalších 700 milionech právě jednáme s Ministerstvem financí, aby je uvolnilo ze státního rozpočtu. Celkem tak chceme dát obcím navíc 1 miliardu korun,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Tyto prostředky umožní MZe ještě v letošním roce urychlit financování již rozestavěných projektů s přesahem do roku 2024 a zároveň zahájit projekty nové, které jsou připraveny ke stavbě a čekají pouze na vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace. V případě navýšení rozpočtu ministerstva předpokládáme obratem vydání příslušných rozhodnutí o podpoře dalších přibližně 15 projektů vodovodů a kanalizací, které jsou investorsky připraveny k zahájení stavby a schváleny k financování. Otevření dotačních výzev s upřesněným harmonogramem a podmínkami plánujeme ještě v letošním roce s tím, že žádosti budou přijímány počátkem roku 2024.

Letos podpořilo prostřednictvím programů na zlepšení infrastruktury vodovodů a kanalizací Ministerstvo zemědělství již 85 projektů částkou téměř 1,8 miliardy korun. V programu na opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích pomohlo s vybudováním 137 projektů dotačním příspěvkem 222 milionů korun.