Město Červený Kostelec zavádí svoz tříděných plastů a papíru přímo z domácností

| autor: Hana Tomášková0

červeny_kostelec0.jpeg
zdroj: Ke dni 7.5.2021 k času 10 hodin město obdrželo celkem již 672 platných přihlášek o nádoby, což odpovídá 64 % připravených nádob./ Červený Kostelec

Město se rozhodlo pro změnu v odpadovém hospodářství, aby snížilo množství využitelných surovin, které končily v komunálním odpadu. S vyšší mírou třídění by se mělo zároveň i snížit množství směsného komunálního odpadu.

Město rozdává nádoby na plast a papír

V Červeném Kostelci poskytli občanům nádoby na třídění papíru a plastů zdarma. Od 1.7.2021 bude zaveden svoz tříděných plastů a papíru přímo z domácností. Nádob na plasty bude rozdáno celkem 450 kusů o objemu 120 l a 441 kusů o objemu 240 l. Nádob na papír je připraveno 600 kusů o objemu 120 l a 291 kusů o objemu 240 l.

K dispozici bude také 20 kusů kontejnerů na plasty a papír o objemu 1100 l pro bytové domy. Další kontejnery o objemu 1100 l (po deseti kusech) a nádoby o objemu 240 l na plasty a papír (po devíti kusech) využije samo město pro své bytové domy.

červeny_kostelec1.jpeg

V pondělí 29.3.2021 byl městu dodán první kamion sběrných nádob na tříděné plasty a papír o objemech 120 l a 240 l. Druhá dodávka nádob na tříděné odpady proběhla v pondělí 26.4.2021./ Červený Kostelec

Efektivnější systém nakládání s odpady

Nádoby na tříděný papír a plast byly financovány z Fondů Evropské Unie. Změny v odpadovém hospodářství by měly městu přinést efektivnější systém nakládání s odpady s důrazem na ekonomické i ekologické aspekty.

„Hlavní přínos očekáváme ve zvýšení podílu sebraných tříděných komunálních odpadů v Červeném Kostelci a s tím spojeného snížení množství směsného komunálního odpadu,“ říká Štěpán Křeček, ekolog města Červený Kostelec.

Četnost svozů

Nádoby o objemu 120 l a 240 l na plasty a papír budou sváženy jedenkrát za čtyři týdny, kontejnery 1100 l jedenkrát týdně.

Město s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu

Červený Kostelec dlouhodobě patří k městům, která vykazují nižší produkci směsného komunálního odpadu na obyvatele. Jak dokáže tento trend udržovat?

„Hlavní zásluhy patří občanům Červeného Kostelci,“ uvádí Štěpán Křeček a doplňuje:Jako město se snažíme o stálou informační kampaň týkající se odpadů. Občané musí vědět, na které složky se odpady dají vytřídit, kam a kdy tyto složky odpadů odložit, a hlavně to nesmí mít daleko od svého bydliště.“

Produkce směsného komunálního odpadu
Rok 2019 2020
Produkce v
tunách
Přepočet na
obyvatele (kg)
147,9 150,5
Produkce vytříděných složek komunálního odpadu
Rok/ tuny 2019 2020
Papír a
lepenka
304,84 225,81
Sklo 163,76 175,94
Plasty 175,54 177,40
Kovy 23,73 21,90
BRO 274,90 297,30

Biologicky rozložitelný odpad

Shromažďování biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu je možné na k tomu určeném místě v městské čistírně odpadních vod. Svoz biologicky rozložitelných odpadů rostlinného původu je zajišťován občanům města Červený Kostelec, kteří si tuto službu objednali a uhradili. Jedná o sezónní svozy bioodpadů z domácností, které jsou prováděny oprávněnou osobou jednou za čtrnáct dnů každou lichou středu v měsíci. Město umožňuje využití velkoobjemových kontejnerů pro sběr a shromažďování biologicky rozložitelných odpadů rostlinného původu, a to konkrétně větví, listí a trávy.

Sběrný dvůr

Město provozuje sběrný dvůr odpadů, kam lze ukládat také pneumatiky či stavební odpad. Dvůr slouží také ke zpětnému odběru použitých elektrozařízení pocházející z domácností.