Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Město Bělá pod Bezdězem zásadně proměňuje hospodaření s odpady

| zdroj: JRK0

jrkPytlový sběr s QR kódy Bělá.jpg
zdroj: JRK

Rozsáhlou proměnu odpadového hospodaření spustilo město Bělá pod Bezdězem v okrese Mladá Boleslav. To do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává starosta města Jaroslav Verner výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Město například modernizuje sběrný dvůr, mění sběr odpadu či spouští re-use centrum.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- modernizuje sběrný dvůr – ten je tak nyní hospodárnější a ekologičtější. Vybavení novými technologiemi navrhla společnost JRK. Dvůr tak má například nově nájezdovou váhu propojenou s evidenčním systémem odpadu. Postavena zde byla nová hala s třídící linkou, kde se dále dotřídí odpady vysbírané v rámci pytlového sběru. Některé druhy odpadu lze zpracovat i lisováním. To šetří náklady za odvoz odpadů a může to i připravit materiál pro předání koncovému zpracovateli.

- zavádí pytlový sběr dům od domu– občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. „Naším záměrem bylo získat co nejvíce konkrétních informací o odpadech,“ vysvětluje starosta města Jaroslav Verner a doplňuje: „to se povedlo, a tak můžeme nastavovat další kroky, díky kterým bude odpadové hospodářství města efektivnější.“

- spouští moderní evidenční systém odpadu – město tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. Systém ECONIT je otevřený i pro samotné občany, kteří zde můžou kontrolovat, kolik odpadu vyprodukovali.

- distribuovalo chytré kartičky–domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo.

- zprovoznilo re-use centrum. Jeho cílem je znovuvyužít předměty, které původní majitel odložil do sběrného dvora. Dochází tak k prodloužení života výrobků. Předměty pak můžou využít sběratelé, chataři či chalupáři a další občané.

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde například vlastní kompostárnu. „Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město velmi důležitá. Cílem je samozřejmě efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás ale zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ vysvětlil starosta města Jaroslav Verner, který změny v Bělé inicioval, a doplnil: „podstatné jsou pro nás také možné úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“

jrkPytlový sběr s QR kódy Bělá 1.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ