Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Měření kvality ovzduší v průmyslové zóně města Jihlavy za období roku 2023

| zdroj: Kraj Vysočina0

800px-Jihlava,_Masarykovo_náměstí_-_kostel_sv._Ignáce_z_Loyoly,_radnice_a_Neptunova_kašna
zdroj: kr-vysocina.cz

Měření kvality ovzduší je v průmyslové zóně města Jihlavy prováděno od roku 2010 v rámci společného projektu Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlavy. Měřící stanice je umístěna v areálu společnosti Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech Republic), která od začátku projekt podporuje poskytnutím vhodného místa pro stanici a připojení na elektrickou energii pro provoz měřících přístrojů. Probíhá zde měření prašného aerosolu rozděleného na velikostní frakce (prachové částice velikosti PM10 a PM2,5) a oxidů dusíku (vyjádřených jako NO, NO2 a NOx).

Pro účely vyhodnocení měření kvality ovzduší byla data srovnána s výsledky automatických stanic imisního monitoringu (AIM) v Jihlavě a v Košeticích. V případě stanice AIM Jihlava se jedná o městskou pozaďovou stanici reprezentující pozadí města Jihlavy. Regionální pozaďová stanice v Košeticích měří pozadí Kraje Vysočina s minimálním ovlivněním antropogenními zdroji.

Od roku 2011 nebyl na měřící stanici v lokalitě Automotive Lighting překročen imisní limit prachových částic (za překročení limitu se považuje 35x překročení průměrné denní koncentrace v daném kalendářním roce). Nejnižší počet dní s překročenou hodnotou tohoto limitu byl naměřen v teplém a příznivém roku 2015 a v roce 2018. V roce 2023 došlo k překročení této hodnoty pouze 1x. Je patrné, že nejvyšší počet dní s vysokou denní koncentrací prachových částic se vyskytuje v topné sezóně ve večerních a nočních hodinách po zatopení.

Důležitým faktorem je rovněž rychlost větru – pokud je bezvětří, nedochází k rozptylu škodlivin, ale naopak k jejich kumulaci a koncentrace rostou. I z hlediska koncentrací oxidů dusíku byla situace v jihlavské průmyslové zóně velmi dobrá a k překročení imisních limitů v roce 2023 také nedošlo. Koncentrace oxidů dusíku souvisí především se zatížením dopravou. Zvýšené koncentrace v rámci denního chodu tak byly pozorovány během ranní a večerní dopravní špičky. Vedle silniční dopravy (tato lokalita je dopravně jednou z nejzatíženějších lokalit v Jihlavě) jsou dalším významným zdrojem oxidů dusíku spalovací procesy ve stacionárních zdrojích, zejména v malých lokálních topeništích.

„Měření dokazuje, že ovzduší v Jihlavě, stejně jako ovzduší na celé Vysočině, je dlouhodobě velmi kvalitní a Kraj Vysočina patří k regionům s nejčistším ovzduším v České republice,“ konstatuje krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek a dodává: „Dlouhodobé měření na stejné lokalitě nám jednoznačně ukazuje, že dochází k neustálému snižování emisí. I přesto, anebo právě proto, se bude kraj nadále věnovat monitoringu ovzduší, protože jen dlouhodobé a kontinuální výsledky měření mají objektivní a vypovídající charakter. Na základě nich pak může kraj podporovat opatření ke snížení emisí a opřít se o ně například při zpracování plánu zlepšování kvality ovzduší, ale i při realizaci konkrétních opatření."

Kompletní zprávu „Vyhodnocení kvality ovzduší v lokalitě Jihlava – průmyslová zóna Pávov za rok 2023“ naleznete na webu Kraje Vysočina.Odkaz: Vyhodnocení kvality ovzduší v lokalitě Jihlava – průmyslová zóna Pávov, rok 2023 (kr-vysocina.cz)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert