Malé obce mohou opět žádat Moravskoslezský kraj o peníze na cesty, chodníky a třeba i na hlukoměry

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

462004533_b665685a2e_c
zdroj: flickr.com

Moravskoslezský kraj i letos rozdělí obcím do pěti tisíc obyvatel a jejich svazkům přes 25 milionů korun ze svého rozpočtu. Přispěje tak na 96 projektů, které zlepší život na venkově. Peníze půjdou na opravy a rekonstrukce důležitých obecních staveb, občanskou vybavenost, místní komunikace, úpravy veřejného prostranství, na pořízení senzorů internetu věcí nebo na zajištění činnosti projektových manažerů a poradců v mikroregionech.

V letošní výzvě dotačního programu Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2023 bylo přijato 151 žádostí s celkovým požadavkem na téměř 45 milionů korun. Podpořeno bude 96 projektů za více než 25 milionů korun.

Na projekty, které jsou zaměřeny na rekonstrukce, výstavbu, obnovu a modernizaci vesnické infrastruktury a občanské vybavenosti, místních komunikací a veřejných prostranství, mohly žádat obce o dotaci do výše maximálně 60 procent celkových uznatelných nákladů, maximálně však 400 tisíc korun. Letos byly opět zvýhodněny obce, které se v roce 2023 zúčastnily soutěže Vesnice roku. Díky tomu mohly žádat o dotaci do výše maximálně 80 procent celkových uznatelných nákladů.

Druhým rokem budou opět podpořeny i neinvestiční projekty obcí na pořízení senzorů internetu věcí. V novém dotačním titulu budou podpořeny projekty obcí na zpracování statických posudků na posouzení vhodnosti instalace fotovoltaické elektrárny k výrobě

Kraj chce také reagovat na dynamický vývoj technologií, proto mohou obce žádat kromě peněz na rozvoj infrastruktury i o dotace na senzory internetu věcí, tedy hlukoměry, hladinoměry, dálkové odečty spotřeby energie, rychlostní senzory, meteostanice a další, nebo na fotovoltaiku.