Likvidace jednorázových plastů – návrh smlouvy od výrobce Procter&Gamble

| zdroj: SMO ČR0

nareeta-martin-UKs_rzIYE6M-unsplash
zdroj: unsplash.com

V posledních dnech byla řada měst a obcí oslovena s návrhem smlouvy o úhradě nákladů na likvidaci a soustřeďování vybraného plastového odpadu od společnosti Procter&Gamble Czech Republic s. r. o., která je předkládána prostřednictvím zástupce této společnosti, a to společností MARKET VISION s. r. o.

V důsledku znění zákona č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí je dle § 10 a následujících zjednodušeně řečeno výrobce vybraných plastových výrobků dle bodu 1 části D přílohy k uvedenému zákonu povinen hradit obcím náklady vynaložené se „zpracováním“ tohoto druhu odpadu, a to na základě písemné smlouvy.

Současně pak mají tito výrobci povinnost zaslat Ministerstvu životního prostředí údaje o množství odpadu z těchto vybraných plastových výrobků soustřeďovaného v rámci obecních systémů odpadového hospodářství za stanovených podmínek. Výrobce je pak povinen uzavřít smlouvu s obcemi dle výše uvedeného ve stanoveném procentním určení co do počtu obcí a co do celkového počtu obyvatel, čemuž odpovídá právo obce k takovému smluvnímu ujednání přistoupit.

Pokud obec takový návrh smlouvy akceptuje a přistoupí ke smluvním ujednáním, měla by poskytnout v této věci potřebnou součinnost.

Podmínkou takto uzavřené smlouvy je mj. i ujednání o úhradě nákladů a to tak, že výrobce je povinen hradit obci náklady v takové výši, aby odpovídaly skutečným a účelně vynakládaným nákladům obcí, přičemž způsob výpočtu úhrady nákladů výrobcem má být zveřejněn na jeho internetových stránkách.

Tato právní úprava se dle již zmíněné přílohy k zákonu týká - zkráceně řečeno - tabákových výrobků, předvlhčených ubrousků pro osobní hygienu a péči o domácnost a určených balónků.

Bližší informace lze dále nalézt v zákoně výše citovaném, jenž upravuje otázku realizace odpovědnosti výrobce za produkci jednorázových plastů (obdobně k nedopalkům od cigaret vznikla iniciativa Nevajgluj). V daném případě se však nejedná o realizaci povinnosti výrobce prostřednictvím kolektivního systému, ale výrobce se k řešení této problematiky postavil sám.

Z mnoha dotazů, jež v posledních dnech Svaz měst a obcí ČR obdržel jsme seznali, že vznikla v důsledku předložených návrhů smluv dle shora uvedeného řada nejasností. Přijměte prosím informaci, že návrh předkládané smlouvy nebyl doposud se Svazem projednán. Jsme připraveni oslovit shora uvedenou společnost Procter&Gamble Czech Republic s. r. o. s nabídkou osobního setkání. Současně připravujeme otevřít řešení této otázky s gesčním orgánem, a to Ministerstvem životního prostředí. Vnímáme jako nezbytné vyjasnit zásadní otázky související s návrhem smlouvy zejména z pohledu vykazování sběru tohoto druhu odpadu, jakým způsobem bude docházet k úhradě nákladů obcím atd., neboť je třeba dbát toho, aby nenarůstala administrativní zátěž na Vaší straně, tj. na straně územních samospráv.

Je tak plně na Vás, zda využijete svého práva předloženou smlouvu uzavřít či zda vyčkáte dalších informací.