Legislativní regulace v oblasti pitné vody

| zdroj: MŽP ČR0

pitna voda2
zdroj: Ilustrační foto/ Pexels

Ve dnech 2. – 3. listopadu proběhl 20. ročník konference Provoz vodovodů a kanalizací 2022 uspořádaný Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). V rámci konference se konal také kulatý stůl na téma legislativní regulace v oblasti pitné vody. Za Ministerstvo životního prostředí vystoupil náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský.

Zvažuje se nastavení shodné cenové hladiny pro podzemní a povrchovou vodu

Legislativní regulace týkající se pitné vody je z pohledu MŽP dostatečná, bylo by ale vhodné postupně nastavit shodnou cenovou hladinu pro podzemní a povrchovou vodu.

Cena povrchové vody je (společně s cenou vody pitné a vody odpadní) tzv. věcně usměrňovanou cenou která je sice regulovaná, nicméně je možné do ní promítnout náklady nebo přiměřený zisk.

Cena podzemní vody je naopak dlouhodobě zakonzervována pro využití pro vodárenské účely na úrovni 2 koruny za kubík. MŽP v minulosti vyvíjelo snahu napravit tento rozpor, nenašlo ale pro takový krok dostatečnou podporu.

Čištění odpadních vod

Diskuse se také dotkla rozšířené odpovědnosti výrobce a principu "znečišťovatel platí". Tyto zásady vychází z principů rámcové směrnice vodní politiky (2000/60/ES) a akcentuje je i návrh nové směrnice o čištění městských odpadních vod (91/271/EHS). Návrh směrnice zavádí novou povinnost výrobců (včetně dovozců) podílet se na nákladech na adekvátní čištění odpadních vod v případech, kdy uvádějí na vnitrostátní trh členských států výrobky, které na konci své životnosti vedou ke znečištění městských odpadních vod mikropolutanty (léčiva apod.).