Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Které oblasti ve Středočeském kraji jsou ohroženy suchem a nedostatkem vody a jak řeší problém kraj

| autor: Hana Tomášková0

voda_nedostatek3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V rozhovoru s radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Středočeského kraje Janou Skopalíkovou jsme řešili problematiku sucha a nedostatku vody v regionu i spolupráci s metropolí a některými kraji při propojování vodárenských soustav.

Kolik eviduje Středočeský kraj lokalit, které se potýkají s nedostatkem vody a jde o relativně větší území?

V této souvislosti je třeba rozlišovat, zda se jedná o sucho nebo nedostatek vody. Sucho, a to především sucho hydrologické, je charakterizováno deficitem srážek a poklesem průtoků vodních toků a hladin podzemních vod.

Stav nedostatku vody je způsobem nedostatečným zásobováním vodou obyvatel nebo nedostatkem vody pro hospodářskou činnost, přičemž k hydrologickému suchu nemusí v těchto oblastech docházet.

Z pohledu povrchových vod lze v dlouhodobém vývoji vytipovat oblasti, kde dochází k poklesu dlouhodobých průměrných průtoků. Nejohroženější jsou menší toky na území okresu Rakovník, Kladno, Příbram a Mělník, tj. Rakovnický potok, Obecnický potok, Červený potok, Stroupinský potok, Klíčava, Lánský potok, Berounka, Bakovský potok a Košátecký potok.

Z pohledu zásobení obyvatel pitnou vodou jsou nejvíce ohroženy ty obce, které využívají vody povrchové z toků s malým povodím a vydatností, kde se projevují období sucha razantním snížením průtoků, nebo i vyschnutím. Mezi tyto toky, v současné době využívané pro vodárenské účely, patří Stroupinský potok a Pstruhový potok.

Potenciálně rizikové z hlediska zajištění bilance potřeby vody jsou vodárenské nádrže Obecnice a Pilská na Příbramsku a nádrž Klíčava.

Jako zdroje podzemní vody pro pitné vody jsou nejvíce ohroženy suchem všechny kopané studny hloubek do 10 metrů. Mělké vrty (obvykle do 30 m) jsou druhými nejohroženějšími. Nejvíce jsou ohrožena území Rakovnicka a Kladenska, kde je složitá hydrogeologická situace a kde jsou soustředěny na poměrně malém území odběry pro pitné a průmyslové účely.

Nejohroženější z hlediska stavu nedostatku vody jsou oblasti, které nejsou zásobeny vodou z nadobecních vodárenských systémů, ale z lokáních zdrojů. Většinou se jedná o oblasti v jižní a jihozápadní části Středočeského kraje.

Jaká řešení plánuje kraj v těchto oblastech realizovat?

Za účelem zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody ve Středočeském kraji je nezbytné posílení a propojení stávajících vodárenských systémů. Středočeský kraj vytipoval strategické projekty Středočeské vodárenské soustavy z hlediska propojení vodárenských soustav, které mají nezastupitelnou úlohu při zajištění dodávky vody v případě krizových situací.

V roce 2021 byla zřízena Komise VODA – SUCHO Středočeského kraje, Pracovní skupina „Vodohospodářská infrastruktura“, která se zabývá přípravou klíčových projektů ve Středočeském kraji. Pracovní skupina je složená z odborníků v oblasti vodovodů a kanalizací.

Prioritní projekty schválené Radou kraje jsou spolufinancovány 10 % z rozpočtu Středočeského kraje, maximálně však do výše 10 mil. Kč na 1 projekt. Podpořen byl např. projekt Rekonstrukce vodovodní shybky skupinového vodovodu KSKM u obce Obříství a Úpravna vody Antonín v Rakovníku.

Jednou z problematických oblastí je oblast budoucí výstavby a provozu dálnice D3, kde dojde pravděpodobně k negativnímu ovlivnění zdrojů pitné vody. Z tohoto důvodu Středočeský kraj zadal zpracování projektové dokumentace na vodovodní přivaděč v koridoru budoucí dálnice D3.

Spolupracuje nebo plánuje spolupracovat Středočeský kraj se sousedními kraji v oblasti propojování vodárenských soustav?

Středočeský kraj spolupracuje především s hlavním městem Prahou, vzhledem k tomu, že vodárenské systémy Středočeského kraje a Prahy jsou úzce propojeny. Dochází k nárůstu počtu obyvatel v lokalitách Středočeského kraje, které budou požadovat více pitné vody na předávacích místech z Pražské distribuční sítě. Zde jsou již v současnosti některé pražské vodojemy přetížené a kapacita nestačí pokrývat denní špičkové odběry pitné vody. Z tohoto důvodu byla zpracována studie proveditelnosti „Zajištění zabezpečenosti dodávky vody pro území Středočeského kraje v rámci Pražské metropolitní oblasti“.

Kromě Prahy zasahují některé projekty i na území jiných krajů, např. přivaděč pro zásobování oblasti Vysoký Chlumec – Petrovice – Chyšky by měl být propojen s vodárenským systémem v Jihočeském kraji nebo Skupinový vodovod Stebno – Jesenice – Rakovník se severočeskou vodárenskou soustavou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert