Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kroměříž plánuje realizaci fotovoltaické elektrárny i lepší hospodaření s dešťovou vodou

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Kroměříž0

Kroměříž radnice_ilustracni
zdroj: Kroměříž

Město připravuje řadu projektů na úsporu energie, snižování emisí, obnovu zeleně či využívání srážkové vody. Radnice by ráda získala peníze na instalaci fotovoltaických elektráren na vybrané budovy města a jeho organizací.

Úspory energie – rekonstrukce plynové kotelny v Domě kultury

„Nová instalovaná technologie by měla být jednak méně poruchová a především úspornější,“ uvedl důvody změny radní Jiří Kašík.

V rámci rekonstrukce kotelny dojde k výměně kotlů, technologického zařízení kotelny a k přepojení rozvodů. Odstavený bude stávající centrální ohřev teplé vody, který byl především vzhledem k délce rozvodů v objektu neekonomický. Centrální ohřev vody přejde na elektrický ohřev lokální v jednotlivých místech spotřeby.

MHD by měla mít vozidla s pohonem na elektřinu

MHD ve městě nyní zajišťují dva hybridní autobusy značky Volvo, tři autobusy Iveco s pohonem na stlačený zemní plyn pořízené v letech 2017 a 2018 a sedm vozidel Volvo jezdících na naftu, která jsou starší patnácti let.

„Rada vzala na vědomí postupné zavádění elektromobility do kroměřížské MHD. V první fázi to znamená to, že KTS budou usilovat o pořízení autobusů na elektřinu a nabíjecí stanice s využitím dotačních programů. Pokud se podaří dotace získat, dobíjecí stanice by mohla být vybudována a autobusy na elektřinu by se v ulicích města mohly objevit v roce 2025,“ řekl místostarosta Karel Holík, který je také jednatelem KTS.

hybridni_autobus
hybridní autobus/ Kroměříž

Vytipování budov k zachytávání dešťové vody

„V předložené zprávě jsou budovy v majetku města seřazené podle vhodnosti pro realizaci záměru a možnosti využití dešťové vody. Celkem bylo v investičním záměru posouzeno 18 budov,“ sdělil k záměru Karel Holík.

Mezi těmi, u nichž by to bylo technicky možné, jsou Městský útulek Čápka, Základní škola Zámoraví a Mateřské školy Spáčilova, Mánesova, Kollárova a Gorkého.

Vedení města vybralo s ohledem na odhad investic a vhodnost využití dešťové vody dvě budovy – budovu městského útulku Čápka a Středisko pro volný čas dětí a mládeže Šipka. Pro ně budou zpracovány další stupně projektové dokumentace.

Využívání srážkové vody

Zadržená dešťová voda by se dala používat jako zálivka při ekologické výchově dětí nebo v rámci terapie klientů sociálních služeb, případně jako technická voda pro úklid nebo čištění třeba zvířecích kotců.

Realizace projektu je však podmíněna získáním dotace z Operačního programu životního prostředí, o kterou radnice usiluje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ