Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

| autor: Královéhradecký kraj0

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

O podpisu memoranda budou v září ještě rozhodovat krajští zastupitelé.

„Globální geopark Český ráj je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a rozkládá se i na území našeho kraje. Tento zápis dokládá nejen exkluzivitu Českého ráje a jeho okolí, ale dokumentuje i to, že Královéhradecký kraj je skvělou turistickou destinací,“ sdělil hejtman Jiří Štěpán.

„Kromě podpory cestovního ruchu se společně budeme také věnovat například geovědnímu a environmentálnímu vzdělávání. Oba geoparky kraj finančně podpoří celkovou částkou 550 tisíc korun,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu, grantů a dotací Pavel Hečko.

Globální geopark Český ráj se s rozlohou 760 kilometrů čtverečných rozkládá mezi Mnichovým Hradištěm, Železným Brodem, Jilemnicí, Novou Pakou a Jičínem. Od roku 2015 je součástí Globální sítě parků pod ochranou UNESCO.

Geopark Broumovsko se v roce 2018 zařadil na seznam českých národních geoparků jako další výjimečné geologicko-historicko-kulturní území České republiky. Mezi významné geologické lokality parku patří například Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, Ostaš, Broumovské stěny, Kočičí skály, Měděný důl Bohumír v Jívce, Hornický skanzen Důl Jan Šverma v Žacléři, Důl Vilemína ve Žďárkách, Černé jezírko v Teplicích nad Metují nebo Pískovcové sloupky v České Metuji.

Foto: zdroj Královéhradecký kraj