Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kořenové čistírny aktuálně

| zdroj: korenovky.cz1

korenovky1.jpg
zdroj: Kořenová čistírna odpadních vod Vsetín 2019/ zdroj: Kořenovky.cz

Nejnovější výzkumy dokazují, že čistí spolehlivě, vyhovují všem parametrům na vyčištěnou odpadní vodu (OV). V zahradě nenápadně zapadnou, přesto umí, jako jediná technologie, reagovat na kolísavé množství odpadní vody. Řeč je o kořenových čistírnách odpadních vod (KČOV), které můžeme dle laboratorních parametrů vyčištěné vody řadit mezi nejlepší dostupné technologie na trhu (BAT – Best Avaiable Technology).

Přírodě blízké

Technologie kořenových čistíren vychází z přirozených mokřadů a samočisticích procesů v řekách. První realizace KČOV pro odpadní vody pocházejí z šedesátých let. V devadesátých letech se začaly budovat KČOV i v ČR.

Moderní metoda vertikálních filtrů

V současné době se v zahraničí a ČR projektují vertikální pulzně skrápěné kořenové filtry. U těchto filtrů je mechanicky předčištěná voda pulzně přiváděna na celý povrch kořenového filtru. Vertikální filtr není zatopen – osvědčená plocha je 2 m2 kořenového pole na jednoho ekvivalentního obyvatele (EO). Čištěná voda stéká po jemnozrnné náplni filtru a v převážně aerobním prostředí se čistí. Vertikálními filtry se daří čistit vodu hluboko pod limity nejlepších dostupných technologií pro BSK5 , CHSK Cr, NL, NH4 +. V případě požadavků na čištění celkového N se využívá recirkulace vody do předřazeného horizontálního filtru, který může být naplněn z části denitrifikační náplní.

Bez elektřiny

Pokud je k dispozici spád, může i KČOV s vertikálními filtry fungovat bez elektřiny. KČOV může při stejné účinnosti uspořit více než 80 % elektřiny ve srovnání s mechanickobiologickou variantou.


odborný garant textu

Ing. Michal Šperling

Kořenovými čistírnami se zabývá od roku 2008. Snaží se získávat znalosti a zkušenosti z domova i zahraničí, vyvíjet technologie kořenových čistíren a podporovat další výzkum. Kromě praxe a realizace kořenovek se Michal rád zapojuje i do informování veřejnosti o současném stavu vědění v oblasti KČOV, a to na základě porovnání dat z odborných pracovišť i terénu.

korenovky2.jpg

Komentáře

  1. Jak by vypadala kořenovka pro 100 lidí - obec pouští deš.vodu do struhy, nešlo by ji využít?

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert