Konference zemědělců v Kladrubech: Udržíme udržitelnost? Jen slova nestačí

| zdroj: Pardubický kraj0

09_____jiny_pohled
zdroj: pardubickykraj.cz

Ve čtvrtek 14. prosince se v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem, v prostorách Císařského hostince, konalo Manažerské fórum zemědělců nazvané „Udržíme udržitelnost?“. Konání konference upozorňující na akutní problémy v zemědělství podpořil Pardubický kraj.

České zemědělství prošlo za poslední roky množstvím krizových situací. Na zemědělce tvrdě dopadla pandemie, důsledky konfliktu na Ukrajině, energetická krize nebo nedostatečná, pomalá a často i protichůdná vládní opatření. Konkurenceschopnost našich zemědělců dále komplikuje konsolidační balíček a nadměrná byrokracie.

„Velmi často slyším argumentaci, že německé regiony více podporují zemědělství. Je nutné si ale uvědomit, že právě Německo se skládá z jednotlivých spolkových zemí. Naopak Česká republika je unitární stát. Nebylo by proto dobré vytvořit 14 samostatných regionálních zemědělských politik. K adekvátní krajské podpoře regionálních zemědělců a jejich produktů je však potřeba spravedlivý systém přerozdělování daní pro kraje a ne jako je tomu nyní. Pardubický kraj má ročně oproti srovnatelný krajům až o miliardu korun méně, tedy téměř pětinu peněz. Jsme proto se zemědělci na jedné lodi. Kraje potřebuji sjednotit financování v České republice, zemědělci zase maximálně přiblížit podmínky v Evropské unii. Snad se nám to podaří,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Poctivé produkční zemědělce, kteří se snaží zachovat rostlinou i živočišnou výrobu a produkují kvalitní suroviny pro bezpečné potraviny, trápí hned několik problémů. „Abychom si mohli kladně odpovědět na otázku týkající se udržení udržitelnosti je třeba v rámci rozhodovacích procesů přestat preferovat aktivismus na úkor odbornosti a rozumného přístupu. Práci zemědělců komplikuje i chaotické jednání vlády, která neřeší primární problémy, ale až sekundární důsledky. A chybí zde také národohospodářský pohled, pohled na zemědělství jako celek, aby mohly být problémy řešeny skutečně efektivně. Snad si naši centrální politici uvědomí klíčovou roli poctivého a spolehlivého českého zemědělce a jeho kvalitních produktů pro společnost,“ dodal krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil.

Při diskusi se na otázky regionálních zemědělců snažil odpovídat náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek, který také projevil zájem o lepší spolupráci se zemědělci a řešení jejich problémů. Během debaty byl několikrát upozorňován na neřešené problémy, nedostatečnou a pozdní finanční podporu nebo nesystematická opatření.