Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kladno v Barceloně mezi světovými městskými inovátory

| zdroj: Kladno0

Image
zdroj: mestokladno.cz

Globální diskuse, která formuje budoucnost měst, hlasy, jež podněcují změnu. A Kladno nechybělo. Městský tým pro chytrou a udržitelnou energetiku v čele s radním pro rozvoj a architektem Ondřejem Rysem se účastnil světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. Jde o největší a nejvlivnější událost na světě v oblasti městských inovací. Ondřej Rys vystoupil s tématem vytváření klimaticky neutrálních měst. Na tomto cíli Kladno intenzivně a zodpovědně pracuje už několik let.

Více než 600 světových odborníků z oblasti vědy a výzkumu, financování, poskytování technologií, státní i komunální politiky s rozhodovacími pravomocemi či aktivismu se sjelo do španělské Barcelony na kongres Smart City Expo. Prestižní mezinárodní setkání propojuje lídry z mnoha oblastí, kteří skutečně promlouvají do rozvoje měst.

Díky zapojení města Kladna v mezinárodních projektech, jako jsou SPARCS nebo GlocalFlex, se naše město postupně připojuje i k naplňování tohoto paradigmatu. Transformace Kladna směrem k uhlíkové neutralitě byla i příčinou pozvání na panelovou diskusi na toto téma, konkrétněji se jednalo o téma vytváření kvalitních životních podmínek v souladu s uhlíkovou neutralitou. Ačkoliv je město teprve na začátku realizace tohoto ambiciózního plánu uhlíkové neutrality, již nyní lze pozorovat některé výsledky.

Město se pomocí projektu SPARCS odrazilo k vytvoření Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP) a pomocí tohoto strategického dokumentu odvíjí a plánuje i své další aktivity. Jedním z dílčích projektů je v tomto směru vytvoření pozitivní energetické čtvrti (PED), a to konkrétně v Rozdělově. O tomto tématu, a třeba i o rekonstrukci železniční trati do Prahy hovořil v souvislosti s udržitelnou mobilitou v Barceloně radní Ondřej Rys spolu se zástupci měst Matjaz Rakovec, Kranj a Slovinsko a dalšími experty.

„Města řeší vesměs podobné problémy, jedním z nich je například množství aut, jejichž rozměry se navíc v posledních letech zvětšují. Pro Kladno je velkým tématem rekonstrukce a zdvoukolejnění železniční tratě do Prahy. Osobně doufám, že nabídka dobré dopravní alternativy, bude motivovat naše občany k přehodnocení, zdali je osobní auto skutečně pro cestu nezbytné,“ uvedl mimo jiné během diskuse radní.

V neposlední řadě jsou kongresové akce předurčeny k navazování kontaktů a spojování se s potenciálními partnery pro budoucí spolupráci v různých odvětvích. Spolu s radním Rysem Kladno do Barcelony vyslalo i dva zástupce Oddělení dotací a přípravy projektů. Koordinátor projektu SPARCS Michal Koníček kvituje možnost osobního setkání na obdobných mezinárodních akcích: „Prezentace Kladna je pro získávání kontaktů velice důležitá. Ano, již máme některé osvědčené partnery, ale je mnoho oblastí, kde nemáme tolik zkušeností, a jiná města a firmy ano. Proto je dobré se s těmito aktéry seznámit a zjistit, zdali již nedošli k nějakým zjištěním, která by pro nás mohla být prospěšná. Jakmile se jako město účastníte některého úspěšného projektu, zapojené strany na vás následně pamatují u nových příležitostí, což s sebou přináší i finanční příležitosti pro zlepšování života na Kladně.“

Energetický expert města David Škorňa, který se Expa zúčastnil již loni, na jeho slova navazuje: „Ano, například díky účasti v projektu SPARCS jsme se stali součástí projektu GLocalFLex a úplně nejaktuálněji jsme tady v Barceloně rozvíjeli diskusi na založení pracovní skupiny Energetického společenství, komunity, kterou by Kladno vedlo.“

Kromě příležitosti reprezentovat Kladno a ukázat, že se největší středočeské město snaží držet krok s trendy zbytku Evropy, byla i samotná návštěva Barcelony pro radního z pozice architekta velice inspirativní. Ve městě lze, kromě zajímavě urbanisticky řešených ulic a čtvrtí, dále pozorovat i prvky oproštění se od prostorově i ekologicky zátěžové individuální automobilové dopravy, přeměňování a zazeleňování veřejných prostor.

„SECAP nám dal strukturu a konkrétní kroky, které je nutné udělat k dosažení cíle uhlíkové neutrality a já bych rád podotknul, že ačkoliv toto téma není, v porovnání s jinými městy, pro Kladno tak stěžejní, tak je většina kroků vyloženě zaměřena na zlepšování podmínek pro život místních. Kladno má potenciál stát se ukázkovým příkladem města krátkých vzdáleností. Dobrým startem byla implementace sdílených kol nextbike. Jako dalším logickým krokem v tomto směru je zajistit kvalitní infrastrukturu pro cyklisty ideálně tak, aby se všechny zúčastněné strany dopravního provozu cítili v bezpečí a neohroženě,“ konstatoval v Barceloně Ondřej Rys.

Kladno tak zanechalo stopu na mezinárodní akci a ohledně energetické problematiky se čím dál víc dostává do povědomí ostatních měst, která s transformací na obnovitelné a udržitelnější zdroje, třeba ještě ani nezačala.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ