Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jiří Hudeček: Je potřeba rozlišovat mezi recyklací a cirkulací PET

| autor: Hana Tomášková0

plastove_lahve1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Třídění PET lahví funguje v České republice velmi dobře. Šanci na recyklaci má více než 80 % lahví uvedených na trh. Přesto je třeba zamyslet se nad tím, zda pouhá recyklace stačí.

O recyklaci PET lahví, problematice samotné recyklace a cirkulace tohoto materiálu jsme hovořili s Jiřím Hudečkem, jednatelem společnosti rPET InWaste, s.r.o.

Jak probíhá proces recyklace PET lahví?

Proces recyklace PET je zahájen sběrem použitého obalu, v našem případě nápojových PET lahví. Sesbírané lahve putují k takzvaným vločkařům. V této fázi jsou lahve rozsekány, jsou zde odseparována víčka a etikety. Vzniklá drť, tzv. vločky, jsou vyprány v horké vodě a dočištěny do takové míry, že obsahují naprosté minimum jakýchkoliv kontaminací.

Tato surovina dále putuje do našeho závodu, kde tyto vločky ještě dále vysušíme, odstraníme zbytek nečistot a za působení vysokých teplot v definovaném čase dochází k opětovnému zušlechtění materiálu na původní parametry jako měl PET materiál vyrobený z primárních nerostných surovin. Výstupem z našeho závodu je regranulát, který je po chemické stránce identický s tzv. panenským PET. Tento regranulát slouží pro výrobu tzv. preforem, ze kterých jsou následně vyfukovány nové lahve, které se plní znovu konkrétním nápojem a cirkulární kolečko PET nápojových lahví se tak uzavírá.

Proč se deklaruje, že v případě zavedení zálohování bude nutné vracet PET lahve nedeformované? Probíhala by recyklace odlišným způsobem než u PET lahví ze žlutých kontejnerů?

Proces recyklace u zálohového systému probíhá naprosto identicky. Důvodem pro vracení nezdeformovaných lahví je jejich následná evidence a vypořádání záloh na úrovní správce zálohového systému.

Jaké jsou největší překážky pro recyklaci PET lahví?

Pokud mám odpovědět na Vaši otázku, tak je potřeba rozlišit mezi recyklací a cirkulací PET.

Recyklace PET v České republice funguje velmi dobře, a to dlouhodobě. Zasloužil se o to propracovaný systém sběru, který v ČR máme, a společnosti jako např. Silon, automobilový nebo textilní průmysl. Recyklace PET znamená, že z použitého PET vytvoříme nový produkt, který však již není možné znovu zrecyklovat. PET vlákna jsou např. smíchána s bavlněnými atd. Taková tkanina se již nedá znovu rozebrat a použít. Dá se jen spálit nebo skládkovat, takže o tuto surovinu nenávratně, jednou provždy přicházíme.

V dnešní době však disponujeme technologiemi, které dokážou PETu navrátit jeho primární vlastnosti a tento materiál tak může v uzavřeném systému (koloběhu) zůstat po velice dlouhou dobu a šetřit tak nejen energii a významně snižovat uhlíkovou stopu, ale zároveň není nutné těžit další nerostné suroviny pro výrobu PET materiálu.

Hovoříme-li tedy o nápojovém PET, tak v dnešní době je naprosto reálné hovořit o tzv. cirkulaci tohoto materiálu a recyklace je v podstatě krokem zpět.

Vrátím-li se tedy k Vaší otázce, tak jak již zmiňujete, největším problémem je tzv. recyklovatelnost samotných lahví, kdy různé barvy, aditiva přidávaná do preforem, vodou neředitelná lepidla, PVC etikety nebo třeba tzv. sleevy nebo česky rukávky na lahvích, jsou tím, co komplikuje cirkulaci a vede k velkým ztrátám na materiálu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert