Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak zajistit, aby obecní fasády zůstaly dlouhodobě čisté a odolávaly erozi

| autor: Hana Tomášková0

radnice1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Opakované omývání povrchu, stejně jako degradující vliv UV záření a působení dalších erozních vlivů fasády domů poškozují. Sen o veřejných budovách s čistými fasádami, které navíc ochlazují povrch, je však již dosažitelný.

Nano nátěry technologie FN NANO® vychází z posledních poznatků moderní vědy a umožňují na fasádu aplikovat jako poslední vrstvu nano nátěr, která na ní vytvoří ochranný nano štít.

Jak to funguje?

Základními funkčními prvky nátěrové technologie FN NANO® jsou mikroskopické krystalky polovodiče oxidu titaničitého (TiO2) a fyzikální jev fotokatalýza, poháněný světlem.

Kouzlo účinku je v pojivu, které vytlačí nano krystalky oxidu titaničitého na povrch. Ty jsou pak připraveny, s pomocí fyzikálního jevu zvaného fotokatalýza, likvidovat a rozkládat všechny mikroorganismy, které se dotknou jejich povrchu. Jedná se pouze o využití a zrychlení přirozeného procesu, který se běžně v přírodě odehrává.

Energie světla, která dopadá na mikro krystalky polovodiče TiO2 vytváří na jejich povrchu volné elektrony a elektronové díry, jejichž působení v kombinaci s kyslíkem rozkládá molekuly organických látek až na molekuly oxidu uhličitého a molekuly vody.

fn_schema_katalyzy.jpg

Technologie funkčních nátěrů FN NANO® využívá specifických vlastností vysokého povrchu mikroskopických krystalků TiO2 o rozměrech menších než 100 nanometrů (nm) a fyzikálních jevů probíhajících na atomární a subatomární úrovni. Proto se jedná o nanotechnologii.

FnNano2.jpg

Co je cílem?

  • účinná dlouhodobá ochrana fasády proti usazování mikroorganismů, které pak způsobují její černání anebo zelenání
  • aktivní samočištění povrchu, dlouhodobá obrana proti usazování sazí a další atmosférické špíny
  • udržení barevného vzhledu pastelových odstínů barev
  • dokonalá ochrana podkladu proti degradujícímu působení UV záření
  • ochlazení povrchu – sníží se náklady na používání klimatizace a dochází k menšímu zahřívání měst v letním období
  • minimalizace erozivních vlivů – prodloužení dobrého stavu a životnosti zateplených fasád
  • v dlouhodobém horizontu úspora nákladů na opakující se mytí a revitalizaci fasád
  • zajištění odstraňování nebezpečných látek z ovzduší v lokalitě, kde je fasáda ošetřena – zlepšení životního prostředí

Opravdu to funguje?

V současné době je na trhu více produktů, které využívají oxid titaničitý (TiO2) jeho výše uvedené čistící vlastnosti. Fasády ošetřené těmito přípravky a nátěry vydrží déle čisté, ale garanci 10 let i více si jejich výrobci nemohou dovolit na tyto produkty dát. Důvodem je to, že je v těchto produktech TiO2 obsažen ve velmi malém množství a krystalky jsou obaleny pojivem, takže se jich na povrch dostane velmi málo, aby mohly dělat to, co přirozeně umí.

Nano nátěry technologie FN NANO® jsou vodnou suspenzí s vysokým obsahem TiO2 a na ošetřených površích vytváří dlouhodobě čistící ochranný nano štít. Garanci 10 let si výrobce může dovolit nejen díky různým českým, evropským i světovým certifikátům a osvědčením, ale i dlouholetou, více než patnáctiletou praxí.

FnNano_instituce.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT