Jak vybrat nejlepší vánoční stromek

| autor: Hana Tomášková0

FSC STROMEK
zdroj: Czech FSC

Pokud je vaším hlavním kritériem soulad s přírodou, patrně stromeček oželíte. Nicméně existují i varianty, které přírodě tolik neškodí. Věděli jste, že si stromeček můžete i vypůjčit?

Pronájem stromečku v květináči

Řešení pro ty, kdo nemají čas, trpělivost nebo podmínky pro pěstování sazenice. Specializovaná firma vám doveze stromeček až domů a po Vánocích si ho zase vyzvedne a odveze. Na vás zůstává údržba rostliny během Vánoc, kdy je třeba předejít teplotnímu šoku a ponechat stromeček zprvu na chodbě nebo balkoně. Jednou za tři dny je nutné stromeček zalít. Nesmíte ho umisťovat do blízkosti tepelných zdrojů.

Výška půjčovaných stromků se pohybuje v rozpětí 80 – 180 cm (včetně květináče), cena za půjčku na 14 dní jde od 750 do 1 200 Kč.

Vánoční jedličky s budoucností

Od 22. listopadu 2022 se prodávají speciální vánoční jedličky v květináčích. Jedná se o lesní sazenice jedle bělokoré, které jsou přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic.

Jde o akci Lesy hl. m. Prahy. Do prodeje připravili celkem 1 000 jedliček, které bude možné na jaře 2023 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy. Lze tak učinit i hromadně při akci Den pro jedličku v Kunratickém lese (1. 4. 2023).

Vánoční stromek v květináči

Stromek v květináči si můžete sami vypěstovat. Teď už je na to pozdě, takže přichází v úvahu nákup již připravené sazenice. Tady si ovšem dejte pozor na správný výběr. Pomůže vám jednoduchý trik – pokud je při prodeji umístěn v chladu, má více šancí na přežití. Ovšem poznat, kolikrát byla sazenice před prodejem přesazena, je pro laika velmi těžké.

Problém je v tom, že rychlené stromečky nemají dobře vyvinutý kořenový systém. Do květináče se totiž zasadí stromek vyrytý z volné půdy a tím se mu zničí většina kořenů. Dobře zvolené stromky by měly být před prodejem několikrát přesazené, aby měly kvalitní kořeny.

Stromky z prořezávek

Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.

Kde nakoupit vánoční strom z FSC lesa:

Brno

• Od FSC ČR (objednání předem na info@czechfsc.cz, odběr od 15. 12. do 17. 12.)
  • Dobročinný obchod Nadace Veronica, Palackého třída 25 (bez rezervace od 15. 12. do vyprodání stromečků)
  • Od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (prodejní místa zde)

Praha

• Od Lesů hlavního města Prahy (dostupnost a rezervace stromků na holes@lesy-praha.cz)

Živý stromek z plantáže

Tato varianta už k přírodě příliš šetrná není. Stromky se pěstují na plantážích (často v zahraničí), jsou rychlené hnojivy a napuštěné pesticidy. Nemají šanci plnit svou funkci v ekosystému.

Umělý stromek

Jde o výrobek z plastu, který je k nám zpravidla dovážen z Číny. Na druhou stranu jde o řešení na několik let. Stromek je pak možné darovat dál a prodloužit jeho život a alespoň takto snížit jeho dopad na životní prostředí.